Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği ameliyatından sonra burnunuzun ve hatta tüm yüzünüzün değişeceğinin farkında olmalısınız. Kliniğimizde uzun yıllardır başarılı şekilde burun estetik ameliyatları gerçekleştiriyoruz.

Operasyondan sonra, dış görünüşünüzdeki değişiklikler hayata karşı bakışınızı tamamen değiştirecek ve kendinize olan güveninizi güçlendirecektir. Bununla birlikte, burun estetiği cerrahisinde, nefes alma konusundaki sorunlarınız da kolayca çözüme kavuşturulacaktır.

Estetik burun cerrahisi (rinoplasti) veya burun yeniden şekillendirme cerrahisi, plastik cerrahlar tarafından yapılan en yaygın ameliyatlardır. Bu ameliyatla burun kısaltılabilir, yani sarkık burun dokusu azaltılabilir, burnun ucunun yüksekliği değiştirilebilir, burun ve dudak arasındaki açı değiştirilebilir, burun deliklerinin boyutu, şekli ve burnun sırtı istenilen şekilde değiştirilebilir.

Yine bu operasyonla burun konjenital anomalileri ve solunum problemleri kolayca düzeltilebilir. Burun estetiği (rinoplasti) fiyatları veya ameliyat hakkında herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Erkeklerde 18 yaşın üzerinde, kadınlarda ise 17 yaşından büyük kişilerde kullanılabilir. Buradaki önemli parametre, yüzün gelişiminin tamamlanması ve kişinin operasyon sonuçlarını doğru anlaması için kişilik gelişimini tamamlamış olmasıdır.

Daha düşük bir yaş sınırınız varsa, kemik gelişiminin tamamlanıp tamamlanmadığını belirlemek için ameliyattan önce ek testler yapılmalıdır. Bunun nedeni, kemik gelişimi tamamlanmadan önce rinoplastiden yıllar sonra burun deformitesi riski olmasıdır. Bu operasyon için üst yaş sınırı yoktur. Ayrıca herhangi bir burun kaynaklı nefes alma probleminde de burun estetiği düşünülebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik burun cerrahisi, solunum problemleri veya burunda değişiklikler olup olmadığına bağlı olarak 1 ile 3 saat sürer. Estetik burun cerrahisinde burun kıkırdağı, cilt ve kemik yapısı ayrılır ve yeniden şekillendirilir. Tüm bu prosedürler, burunda tedavi edilmesi gereken sorunlara bağlı olarak değişir.

Örneğin, bir hastanın nefes alma zorlukları varsa ve burun orta çizgisi normalin sağında veya solundaysa, cerrahi anlamda yapılacak prosedürler artar. Bu da operasyon zamanında değişkenliğe neden olur. Nazal kıkırdak ve kemiklerin şekillendirilmesinden sonra cilt tekrar yerine konulur.

Estetik burun cerrahisi iki farklı şekilde yapılabilir. Bu yöntemler, açık yöntem olarak adlandırdığımız burun dışında bir kesi veya insizyonlarla ya da kapalı yöntem dediğimiz bir işlem yapılarak gerçekleştirilebilir.

Açık bir insizyon, burun delikleri arasındaki cildin en ince kısmında 3-4 mm’lik bir kesim ile gerçekleştirilir. Bu insizyonun izi ilk 1-2 ay boyunca görülebilse de, zamanla bulanıklaşır ve hastaları rahatsız etmez.

Kapalı tekniğin tercih edilme sebebi ise, burnu korumak adına hiçbir insizyon ve bant veya yapı kullanılmamasıdır. Ameliyattan sonra hem açık hem de kapalı tekniklerde burun yeni şeklini korumak için burun üzerine bir termoplastik, metal veya alçı ateli yerleştirilir. Nazal atel sayesinde, burundaki şişlik daha iyi kontrol edilir ve dış etkilerden daha iyi korunur.

Ek olarak, genellikle silikondan yapılmış tamponlar burun deliklerine yerleştirilir. Bu tamponların ortasındaki delikler, hastaların zahmetli de olsa nefes almasına izin verir. Tamponlar, burundaki estetik operasyonun, septoplasti dediğimiz bir solunum problemini ortadan kaldırmaya yönelik olup olmadığına bağlı olarak farklılık gösterir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Operasyondan önceki son 8 saat yemeyi ve içmeyi bırakmak gerekir ve operasyon sabahı hastaneye aç karna gidilir. Operasyondan önceki sabah, anesteziye hazırlanmak için kan testleri, göğüs röntgeni ve EKG yapılır ve son muayeneden sonra hasta operasyona hazır hale gelir. Tüm detaylar operasyon öncesi muayeneler sırasında doktorunuz tarafından sizinle paylaşılacaktır.

Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle ameliyat sonrası erken dönemde şişlik ve bazen morarma olabilir. Endişe duymanız yersizdir çünkü bu dönem geçicidir. Geç evre dediğimiz ameliyattan 1 ay sonra burnunuzun şekli stabilize olduktan sonra estetik burun ameliyatının sonuçlarının ortaya çıkacağını bilmelisiniz.

Hastalara ameliyat olmak üzere tavsiyemiz, prosedür için işlerinden 1 hafta izin almaları gerektiğidir. Gözlerin altında ve burun etrafında hafif morarma normaldir ve ilk 3 gün boyunca doğal kabul edilebilir.

Rinoplasti’nin ilk haftasında, termoplastik atel ve varsa, silikon burundan çıkarılır. Kontrolün 1. haftasından sonra hastalara normal yaşantılarına dönmesi söylenir.

Postoperatif gözlem 1. hafta, 2. hafta, 1. 3. ve 6. ay ve 1. yıl boyunca devam eder. Genel olarak, kliniğimizdeki rinoplasti operasyon belirtilerinin % 90’ı 2 hafta içerisinde kaybolur. Operasyondan sonra 1-3 ay içinde ise hasta tamamen normal hale gelir.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Rinoplasti benim sonunda, intranazal tampon yerleştirme oranı yüzde on ile yirmi (%10-20) arasında değişmektedir. Başka bir deyişle, burun estetiği yapılan 10 hastanın 7-8’inin tamponlara ihtiyacı kalmaz.

Burun tamponları koyulan hasta grubu genellikle burunlarında çok travmatize edici işleme ihtiyaç duyulanlardır. Takılan tamponlar, nefes almaya izin veren özel bir tıbbi cihazdır. Yani kısaca tampon kullanımı yapılacak işleme göre belirlenmektedir.

Tamponsuz Burun Estetiği

Birçok cerrah, hastaların burunlarında daha fazla şişlik ve morarmaya neden olan tamponları kullanmayı bıraktı. Rinoplastide kullanılan farklı tampon türleri vardır.

Daha önce kullanılan bandajın burun içinde sıkıştırılması, hastanın ameliyattan sonra burnundan nefes alamamasını sağlayarak kanamaya ve ağrıya neden oluyordu. Bu tür durumlar hastaları estetik operasyonlardan kaçınmaya zorladı.

Günümüzde tamponsuz rinoplasti için; İntranazal zımba adı verilen özel bir araç kullanılır. Bu sayede tampon gereçleri kullanılmaz. Hastanın burun delikleri tıkanmadığından, burundan nefes almaları daha kolaydır.

Ayrıca burnun ilave olarak belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmez. Bu aletle, emilebilir iplikler buruna yerleştirilir. Dikişlerin işlemden sonra çıkarılması gerekmez, dikişler yaklaşık 10 gün sonra kendileri çözülür.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman Taburcu Olabilirim?

Her şey yolunda giderse, operasyon akşamı hastaneden taburcu edilecek ve eve gönderileceksiniz. Operasyon sorumlusu sizi ziyaret edecek, uygun gördüğünde ve kendinizi de iyi hissediyorsanız taburcu edileceksiniz. Bazı durumlarda kontrol amaçlı olarak rinoplasti 1 gecelik bir hastanede kalış gerektirir.

Estetik Sonrası Çok Ağrı Olur Mu? Morluk ya da Şişlik Olur Mu?

Hafif olmalarına rağmen, bu ameliyatta ağrı, şişlik ve morarma meydana gelebilir. Kliniğimizde rinoplasti sırasında çok fazla şişlik ve morarmadan kaçınmak için gerekli tüm önlemler alınmaktadır.

Korkulacak herhangi bir ciddi durum olmaz. Burun estetiği sonucunda çok aşırı, endişe verici bir durumla karşı karşıya kalınması söz konusu değildir.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği, hastaların bu ameliyattan beklentilerine, yüzde hedeflenen değişikliklere ve burun kaynaklı solunum problemlerine göre planlanmaktadır. Ancak doktorunuz sizi sizin için uygun olan burun şekilleri hakkında sizi detaylı şekilde bilgilendirecek ve kemiklerinize, kıkırdağınıza ve cildinize bağlı olarak doğru seçimi yapmanızda yardımcı olacaktır.

Doğal bir görünüm için hastanın burnunun yapısı, yüzün diğer kısımlarının şekline uygun olmalıdır. Bu nedenle, doktorunuzdan istediğiniz şekiller her zaman yüzünüz ve burnunuzla doğru şekilde eşleşmeyebilir.

Operasyon öncesi görüşmeler sırasında, daha önce herhangi bir nefes alma probleminiz, herhangi bir alerjik durumunuz, kullandığınız ilaçlar ve kronik tıbbi durumlar olup olmadığını doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun estetiği için kabul edilen yaş sınırı 18’dir. Çünkü burun kıkırdak ve kemik yapılarının tam olarak gelişerek erişkinlikteki halini alması önemlidir. Aksi takdirde daha küçük yaşlarda burun estetiği yapılır ve sonrasında burun büyümeye devam ederse oluşturulan şekil tekrar değişikliğe uğrayarak bozulacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Rinoplasti iki şekilde gerçekleştirilir: Açık teknik rinoplasti ve kapalı teknik rinoplasti. Artıları ve eksileri olmasına rağmen, açık tekniğin sonucu, burun ucundaki Columella denilen bölgede küçük bir ters V yarasıdır.

Bu iz zamanla görünmez hale gelir. Rinoplastide kullanılan teknik, cerrahın ve hastanın beklentilerine bağlıdır. Amaç, hastanın fonksiyonel vegörsel olarak çekici bir burna sahip olmasıdır.

Kapalı yöntem günümüzde birçok doktor tarafından kişisel yaklaşım olarak tercih edilmektedir. Ancak çoğu zaman solunum problemleri ortaya çıktığında bu yaklaşım açık yönteme geri dönülerek düzeltilmektedir.

Çünkü rinoplastide kullanılan her iki tekniğin de görülemeyen bir seviyede yara oluşturduğu bilinmektedir. Böyle olunca göze çarpmayan bir yara izinden sonra önemli olan yöntem değil, burun şeklinin güzel ve doğal olmasını sağlamaktır.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

İlk birkaç gün içinde yüzünüzde bir ağırlık ve hafif bir baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu dönem genellikle ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol edilir. Bir hafta sonra, ağrı kesicilere ihtiyaç kalmadığı gibi şişlik ve morarma önemli ölçüde azalır. Çoğu hasta, bu bir haftalık dönemde çok fazla ağrı kesici ilaca ihtiyaç duymadıklarını bildirmektedir.

Hastanedeki rinoplastiden sonraki ilk gün, başınız yükseltilmiş yatakta yatmanız gerekir ve hastalar tuvalete gitmek dışında uyanmaz. İlk günden sonra, hastalardan kapsamlı bir şekilde yürümeleri ve günlük faaliyetlerine devam etmeleri istenir.

Burun estetik cerrahisi, son derece hızlı bir iyileşme süresi olan bir operasyondur. Burun estetiği sonrası burun deliklerindeki insizyonlar iyileşene kadar üfleme gibi basınç uyandıran davranışlardan kaçınılmalıdır. Atel çıktığında hastalar kendilerini çok daha iyi hissetmektedir.

Böylece burun şekillerini görerek daha sakin hissederler. Hastalara ameliyat olmak üzere tavsiyemiz, prosedür için 1 hafta izin kullanmaları gerektiğidir. Gözlerin altında ve burun etrafında hafif morarma normaldir ve ilk 3 gün boyunca normal kabul edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetik ile birlikte farklı operasyonlar yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Her şeyden önce, bu uzmanlığa sahip insanlar, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında zaten eğitilmiş uzman doktorlardır. Asistan olarak geçirdikleri zamanda, önce gözlemci, sonra operatör olarak birçok operasyona katılırlar.

Çok sayıda vaka deneyimleri olup hem solunum hem de görsel problemlerini tedavi etmek için burun estetiğine ek daha pek çok operasyon gerçekleştirirler. Dolayısı ile bir plastik cerrah tarafından estetik ameliyatların yapılışı tamamen kendi tercihine bağlı olarak belirlenir.

Burun estetiği yapıldıktan sonra nefes alma sorunu da giderilebilir mi?

Burun görüntüsü ne kadar iyi olursa, yüzün estetiği o kadar iyi olur. Fakat unutulmamalıdır ki burun aynı zamanda nefes alma organıdır. Bu sebeple yapılacak işlemler direkt olarak fonksiyonel anlamda da etkili olmaktadır. Saf bir rinoplasti ile saf bir intranazal cerrahi arasında bir fark yoktur, ikisi de bir seansta yapılabilmektedir.

Hatta bunun avantajı daha fazladır. Çünkü sadece burnun içinde ameliyat edilen hastaların 2/3’ünde, solunum problemleri birkaç yıl sonra tekrar meydana gelir. Bununla birlikte, hem estetik hem de intranazal düzeltmesi olan hastalarda sonuçlar daha tatmin edicidir.

Rinoplasti adı altında yapılan estetik dokunuşlar nefes almanıza izin verir. Sonuç olarak, yüzünüze uygun doğal bir burna sahip olursunuz. Aynı zamanda, nefes almayla ilgili bir sorun varsa, bunun çözüldüğünü hissedeceksiniz.

Burun estetik operasyonlarını sigorta karşılıyor mu?

Ne yazık ki, diğer tüm estetik prosedürler gibi, rinoplasti de sağlık sigortaları tarafından karşılanmaz.

Burun estetiğinde yüz analizi neden gereklidir?

Rinoplastiden sonra ideal görüntü, kişinin yüzüyle orantılı burna sahip olmasıdır. Her kişi için yüz ayrı ayrı incelenmeli ve analiz edilmelidir. Örneğin, oldukça oval bir yüzü olan bir hasta için burnu çok küçük hale getirmek makul değildir. Tersine, büyük bir burun küçük bir yüzü olan bir hastaya uymaz.

Asla önden bakıldığında burun delikleri görünür şekilde olmamalıdır. Sonuç olarak, yüz analizi neticesinde kişiye uygun olan görünümün belirlenmesi operasyonun başarısı açısından mükemmele ulaşmada en doğru yöntemdir.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Rinoplasti fiyatları, yukarıda detaylı şekilde belirttiğimiz gibi operasyonun içeriğine göre belirlenmektedir. Kliniğimiz ile iletişime geçerseniz, ortalama fiyatlar konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ama dediğimiz gibi burun estetiği konusunda net fiyat yüz yüze görüşme neticesinde belirlenecektir. Burun estetiği fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.