Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği ameliyatından sonra burnunuzun ve hatta tüm yüzünüzün değişeceğinin farkında olmalısınız. Muayenehanemizde uzun yıllardır başarılı şekilde burun estetik ameliyatları gerçekleştiriyoruz.

Operasyondan sonra, dış görünüşünüzdeki değişiklikler hayata karşı bakışınızı tamamen değiştirecek ve kendinize olan güveninizi güçlendirecektir. Bununla birlikte, burun estetiği cerrahisinde, nefes alma konusundaki sorunlarınız da kolayca çözüme kavuşturulacaktır.

Estetik burun cerrahisi (rinoplasti) veya burun yeniden şekillendirme cerrahisi, plastik cerrahlar tarafından yapılan en yaygın ameliyatlardır. Bu ameliyatla burun kısaltılabilir, yani sarkık burun dokusu azaltılabilir, burnun ucunun yüksekliği değiştirilebilir, burun ve dudak arasındaki açı değiştirilebilir, burun deliklerinin boyutu, şekli ve burnun sırtı istenilen şekilde değiştirilebilir.

Yine bu operasyonla burun konjenital anomalileri ve solunum problemleri kolayca düzeltilebilir. Burun estetiği (rinoplasti) fiyatları veya ameliyat hakkında herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Erkeklerde 18 yaşın üzerinde, kadınlarda ise 17 yaşından büyük kişilerde kullanılabilir. Buradaki önemli parametre, yüzün gelişiminin tamamlanması ve kişinin operasyon sonuçlarını doğru anlaması için kişilik gelişimini tamamlamış olmasıdır.

Daha düşük bir yaş sınırınız varsa, kemik gelişiminin tamamlanıp tamamlanmadığını belirlemek için ameliyattan önce ek testler yapılmalıdır. Bunun nedeni, kemik gelişimi tamamlanmadan önce rinoplastiden yıllar sonra burun deformitesi riski olmasıdır. Bu operasyon için üst yaş sınırı yoktur. Ayrıca herhangi bir burun kaynaklı nefes alma probleminde de burun estetiği düşünülebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik burun cerrahisi, solunum problemleri veya burunda değişiklikler olup olmadığına bağlı olarak 1 ile 3 saat sürer. Estetik burun cerrahisinde burun kıkırdağı, cilt ve kemik yapısı ayrılır ve yeniden şekillendirilir. Tüm bu prosedürler, burunda tedavi edilmesi gereken sorunlara bağlı olarak değişir.

Örneğin, bir hastanın nefes alma zorlukları varsa ve burun orta çizgisi normalin sağında veya solundaysa, cerrahi anlamda yapılacak prosedürler artar. Bu da operasyon zamanında değişkenliğe neden olur. Nazal kıkırdak ve kemiklerin şekillendirilmesinden sonra cilt tekrar yerine konulur.

Estetik burun cerrahisi iki farklı şekilde yapılabilir. Bu yöntemler, açık yöntem olarak adlandırdığımız burun dışında bir kesi veya insizyonlarla ya da kapalı yöntem dediğimiz bir işlem yapılarak gerçekleştirilebilir.

Açık bir insizyon, burun delikleri arasındaki cildin en ince kısmında 3-4 mm’lik bir kesim ile gerçekleştirilir. Bu insizyonun izi ilk 1-2 ay boyunca görülebilse de, zamanla bulanıklaşır ve hastaları rahatsız etmez.

Kapalı tekniğin tercih edilme sebebi ise, burnu korumak adına hiçbir insizyon ve bant veya yapı kullanılmamasıdır. Ameliyattan sonra hem açık hem de kapalı tekniklerde burun yeni şeklini korumak için burun üzerine bir termoplastik, metal veya alçı ateli yerleştirilir. Nazal atel sayesinde, burundaki şişlik daha iyi kontrol edilir ve dış etkilerden daha iyi korunur.

Ek olarak, genellikle silikondan yapılmış tamponlar burun deliklerine yerleştirilir. Bu tamponların ortasındaki delikler, hastaların zahmetli de olsa nefes almasına izin verir. Tamponlar, burundaki estetik operasyonun, septoplasti dediğimiz bir solunum problemini ortadan kaldırmaya yönelik olup olmadığına bağlı olarak farklılık gösterir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlık

Operasyondan önceki son 8 saat yemeyi ve içmeyi bırakmak gerekir ve operasyon sabahı hastaneye aç karna gidilir. Operasyondan önceki sabah, anesteziye hazırlanmak için kan testleri, göğüs röntgeni ve EKG yapılır ve son muayeneden sonra hasta operasyona hazır hale gelir. Tüm detaylar operasyon öncesi muayeneler sırasında doktorunuz tarafından sizinle paylaşılacaktır.