Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre adolesan erkek çocuklarda meme büyüme oranı %35’tir. Birçok erkeğin büyürken karşılaştığı bu durum, devam etmesi halinde insanlarda hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Uzun süredir devam eden bir jinekomasti kendi kendine geçmez, ilaçla tedavi edilmeli ve gerekirse ameliyat edilmelidir.

Erkeklerde meme bölgesinin kadın memesine benzer şekilde istem dışı şekillenmesi teknik olarak jinekomasti olarak bilinir. Araştırmalara göre, her üç erkekte birinde yaşamlarının bir döneminde görülür. Jinekomasti ameliyatında memenin yapısına göre değişen cerrahi müdahaleler ile meme vücutla uyumlu doğal ve normal şekline döndürülür.

Jinekomasti, testosteron ve östrojen hormonlarında dengesizlik olan erkeklerde meme dokusunun iyi huylu bir büyümesidir. Bu rahatsızlık sonucunda erkek memesinin boyutu rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.

azen bir hastalığın veya ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkar, bazen de doğal bir hormon dengesizliğinden kaynaklanabilir. İlaçların veya hastalıkların neden olduğu jinekomasti sorunu bu durumlar ortadan kalktıkça kendiliğinden de geçebilmektedir.

Jinekomasti Neden Oluşur?

Jinekomasti, yaşamın üç evresinde erkeklerde sık görülür. Bebeklerde anneden geçen östrojen hormonları nedeniyle geçici jinekomasti oluşabilir. Tedavi için gözlem yeterlidir.

Ergenlik döneminde hormonal nedenlere bağlı olarak geçici jinekomasti oluşabilir. Bu tip jinekomasti genellikle 18 ay sonra geçer. Üçüncü jinekomasti dönemi ise yetişkinliktir. Bu tip jinekomasti en sık cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.

Jinekomastiye neden olan sadece bir değil birçok neden vardır. Bunun başlıca nedenleri sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz bir yaşam tarzıdır.

Günümüzün hareketli şehir hayatı, spor imkânlarının kısıtlı olması ve buna bağlı olarak hareket ve egzersiz eksikliği, tek yönlü ve yanlış beslenme jinekomastiye (erkeklerde meme bezlerinin büyümesi) neden olan diğer faktörlerdir.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Memelerde gözlenen;

  • Şişiklik
  • Ağrı ve acı
  • Hassasiyet
  • Meme ucunda akıntı
  • Bir memenin diğerinden daha büyük olması jinekomasti belirtilerindendir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomasti teşhisi için her iki memenin manuel muayenesi önemlidir. Meme ucunun arkasında ceviz büyüklüğünde elle hissedilen katı kütle bulunur. Bu muayene sonuçları hastanın meme bezlerinin ultrasonografisi ile doğrulanmalıdır. Bu tetkikler ve ultrason, teşhis ve tedavi planlaması için yol göstericidir.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir?

Jinekomastinin gelişimsel 3 aşaması vardır. Bu aşamaların evresine göre cerrahi yöntemler belirlenir. İlk evresinde başlangıç ​​aşamasındadır. İkinci aşamada meme büyüklüğü daha belirgindir. Üçüncü aşamada ise meme boyutuna sarkmış deri eklenir. Yapısal olaraksa üç ana tipi vardır: Glandüler jinekomasti, mikst tip, lipomatöz yani yalancı jinekomasti.

Glandüler tip jinekomasti meme dokusunda gerçekten feminen bir artış yaratırken, lipomatöz tip jinekomasti yağ dokusunda bir artışa sahiptir. Karışık jinekomasti ile hem meme dokusunda artış hem de yağ dokusunda artış ve fazlalık gözlenir. Pratikte gözlemlenen en yaygın hasta grubu hem meme dokusunun hem de yağ dokusunun fazla olduğu mikst jinekomastidir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomastinin en etkili ve kesin tedavisi cerrahidir. Müdahalenin türü cerrah tarafından muayene edildikten sonra belirlenir. Jinekomastinin farklı sınıflandırmalarına karşı farklı yöntemler kullanılabilir. Örneğin:

  • Glandüler tip jinekomastide, meme bezinin cerrahi olarak çıkarılan sert dokuları baskındır.
  • Glandüler ve yağ dokusu fazlalığının olduğu mikst jinekomastide ameliyat ve liposuction birlikte kullanılır.
  • Yağ tipi jinekomasti, ağırlıklı olarak yağ dokusudur ve sadece liposuction ile tedavi edilir.
  • Başka bir sınıflandırma, meme dokusunun boyutunu ve fazla deriyi değerlendirir. Buna göre cerrahi müdahalenin türü belirlenir.

Jinekomasti Operasyonu Öncesi Neler Yapmalıyım?

Ameliyat öncesi hastanın kullandığı ilaçlar ve genel sağlık durumu ile ilgili tüm detayları estetik ameliyatı yapan doktor ve anesteziste bildirmesi gerekir.

Ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, balık yağı ve özel bitkisel tedavilerden kaçınmalısınız. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti ameliyatınızdan en az bir hafta önce sigara ve alkol tüketimini bırakmanız önerilir. Bu iyileşme sürecini hızlandırmak için çok önemlidir.

Jinekomasti Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatı sonrası gözlenen süreç cerrahi tekniğe bağlıdır. Liposuction yöntemlerinin tercih edildiği durumlarda iyileşme süreci oldukça rahattır. Yağ dokusuna bağlı jinekomasti durumunda hastaya vaser veya lazer liposuction yapılır ve sonuçlar yaklaşık 3 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar.

Ameliyat gereken bazı durumlarda lokal anestezi tercih edilse de, operasyon çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası bölgede şişlik ve ödem görülmesi normaldir. Bu oluşumlar ilk hafta içinde kaybolur. Ameliyat sonrası hafif kas ağrısı normaldir.

Jinekomasti ameliyatından sonra 3 gün dinlenilmeli ve iyileşme süreci için aşırı kol ve omuz hareketlerinden kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonraki 3. günden itibaren çok uzun sürmemek kaydıyla duş alabilir, işinize dönebilir ve hafif yürüyüşler yapabilirsiniz.

İzsiz Jinekomasti Tedavisi

Liposuction tekniği kullanılarak kesi yapılmadan yapılan bir işlemdir. Kol altına uygun kanüller ile meme dokusu hedef alınır. Dokuda biriken yağ hücreleri yok edilir. Yağ hücreleri vakumla çıkarılır. Aynı zamanda cilt gerginleşir.

Yeni teknoloji cihazlar yardımı ile yapılan bu işlemde herhangi bir kesi olmadığı için iz kalmamaktadır. İzsiz jinekomasti tedavisi her hasta için uygun değildir.

45 yaş altı cilt elastikiyetini kaybetmeyen, aşırı sarkık olmayan ve genel durumu iyi olan kişilerde tercih edilir. Ameliyattan sonra hafif ağrı semptomları yaşayabilirsiniz. İşlemin tam sonucunu görmek için 2 aylık bir süre gereklidir.

Kesi ile Jinekomasti Ameliyatı

Ciddi cilt sarkması olan hastalarda liposuction tekniğinin başarısız olduğu durumlarda uygulanan bir işlemdir. Meme dokusunun aksiller tarafında bir kesi yapılır. Bu kesiden yağ hücreleri toplanır. Meme başı yeni bir yere yerleştirilir.

Fazla deri kesilerek çıkarılır. İki meme başı arasındaki denge sağlanır ve tekrar dikilerek işlem tamamlanır. Özellikle 45 yaş üstü hastalarda mükemmel sonuçlara sahiptir. İyileşme süresi biraz daha uzundur. Ancak operasyonun sonuçları uzun ömürlüdür.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Jinekomasti ameliyatları plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Plastik cerrah olmayan kişilerce gerçekleştirilen işlemlerle, meme ucunda sarkmış krater veya tam tersi görünüme sahip operasyon sonuçları olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2022

Tedavi planınız ihtiyaç ve gereksinimlerinize göre uygulanacak ve muayeneniz sırasında size net bir fiyat verilecektir. Öte yandan fiyatlandırma, aynı miktarda işlem yapılan tüm hastaların aynı ücreti ödemesi şeklinde tasarlanmalıdır. Aksi takdirde daha fazla ödeyenler kendilerini kötü hissedebilir ve böyle bir tutum etik olmaz.

Kliniğimiz prensibi olarak sizden sonra gelen kimsenin aynı tedaviye sizden daha az ödemeyeceğinden emin olabilirsiniz. İlgili yasal düzenlemeler nedeniyle sitemizde jinekomasti ameliyatları fiyat bilgisi yayınlanması mümkün değildir.

Ancak jinekomasti hakkında daha fazla bilgi için doğrudan telefondan numaralarımız kanalı ile bize ulaşabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti ile İlgili Sorular

Jinekomasti ameliyatı hangi anestezi ile yapılır?

Ameliyat hastanın durumuna göre lokal anestezi, sedasyon ve genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyattan sonra hasta aynı gün veya ertesi gün evine dönebilir.

Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Jinekomasti ameliyatı, hastalığın durumuna göre ortalama 2 saatte başarıyla gerçekleştirilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında dokuların altına uzun etkili lokal anestezikler enjekte edildiğinden ağrı olmaz. 1-2 gün içinde çok hafif ağrılar olabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Liposuction ile yapılan jinekomasti ameliyatlarında çok ince nokta şeklinde izler sadece kanül giriş noktalarında kalabilir. Açık ameliyatlarda meme ucunda küçük bir kesi yapıldığı için burada iz bırakılabilir. Ameliyat sonrası yara izi bir komplikasyondur. Ameliyat estetik nedenlerle yapıldığından kesiler genellikle görülemeyen bölgelerden uygulanır.

Meme dokusunun durumuna ve hastalığın nedenine göre koltuk altından veya meme uçlarının üstünden kesi yapılır; Areo – karanlık halkalar. Bu nedenle bu bölgedeki dikişler zamanla aynı renk olacak ve iz bırakmayacaktır.

Koltuk altı altındaki dikişler zamanla kaybolur ve görünmez hale gelir. İşlem sonrası komplikasyonlar yara iyileşmesinin kötü olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda can sıkıcı izler kalabilir.

Ameliyat sonrası korse kullanacak mıyım?

Ameliyattan ortalama 3 hafta sonra jinekomasti için özel korse takılır. Bu korse cildin sarkmasını engellerken kanama gibi komplikasyonları da önler.

Aşırı kiloluyum kilo verdikten sonra jinekomasti gerileyecek mi?

Meme büyüklüğü, meme dokusundaki bir bezden ziyade yağ artışından kaynaklanıyorsa, kilo verme ile memeler küçülür, ancak aşırı kilo verenlerde meme sarkması bir yan etki olarak kabul edilebilir. Meme büyüklüğü meme bezi adı verilen meme dokusuna bağlıysa, kilo vermek meme küçültme ile sonuçlanmaz çünkü bez dokusu kilo vermeyle kaybolmaz.

Jinekomasti ameliyatı oldum tekrarlama olur mu?

Jinekomastinin nedeni hormonal dengesizlik veya ilaç kullanımına bağlı değilse ameliyatlar kalıcıdır. Aşırı kilo alımı olmadıkça jinekomasti tekrarlamaz. Bu operasyon sırasında fazla meme dokusu tamamen çıkarıldığı için tekrarlama ihtimali yoktur.

Ancak operasyon sonrasında kişi ciddi şekilde kilo alıyorsa örneğin 20-30 kg ise bu bölgede yağ birikimi tüm vücut ile birlikte gerçekleştiği için benzer bir durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle operasyon sonrasında fazla kilo almamaya özen gösterilmelidir.

Jinekomasti ameliyatsız geçer mi?

Meme dokusunda kanallar, yağ hücreleri ve kas bulunur. Kilo alımına bağlı olarak yağ hücrelerinin artması nedeniyle jinekomasti olarak bilinen durum gelişir. Hastalığın ana nedeni yağ hücrelerinin çoğalması ise, düzenli egzersiz bu durumu erken evrelerde cerrahi müdahale olmadan düzeltebilir.

Ancak kilo sorunu aşırı boyutlara ulaştığında ve meme dokusunun büyümesine bağlı olarak cilt dokusunda sarkmalar olduğunda cerrahi müdahale zorunlu hale gelir. Ameliyatsız bu problemden kurtulmak isteyen kişilerin bir an önce tedavi olmaları gerekmektedir.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Ameliyat sırasında meme dokusunda bir kesi yapılır. Ayrıca yeni oluşan göğüsler bir süre korse ile desteklenmelidir. Kaslarda ve deri altı dokusunda yapılan kesi ile meme bezinin yapısı bozulur. Vücudun yenilenmesi en az 1 ay sürer.

Bu nedenle egzersiz yapmak isteyen kişilerin en az 1 ay beklemesi gerekmektedir. Bu süreden sonra mutlaka doktorlarından izin alarak göğüs kaslarını zorlamayan hafif egzersizlerle başlanmalıdır.

Jinekomasti ilerler mi?

Jinekomasti altta yatan nedene bağlı olarak ilerleyici olabilse de altta yatan fizyolojik bir neden yoksa stabil de olabilir.

Jinekomasti tedavi edilmezse ne olur?

Meme dokusunun aşırı büyümesi erken müdahale ile durdurulmalıdır. Kişileri fiziksel ve estetik olarak rahatsız eden ve özgüvenlerini zedeleyen bu durum ruhsal rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ayrıca hızla çoğalan meme dokusu ileride kanserli hale gelebilir. Jinekomasti, düzenli olarak izlenmesi gereken ciddi bir durumdur.

Jinekomasti ameliyatını SGK karşılar Mı?

Estetik ameliyatlar SGK kapsamında değildir. Ancak jinekomasti seviyesi çok ileri gitmiş ve kişinin sağlığını tehlikeye atabilecek seviyeye gelmişse SGK tarafından karşılanabilmektedir.