Annelik Estetiği

Annelik Estetiği ( Mommy Makeover ) Nedir?

Annelik Estetiği, birçok kadını korkutan doğum sonrası şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan bir işlem olarak bilinir. Doğan her çocuğun annenin güzelliğinden bir parça taşıdığına inanılsa da hamileliğin annelerde yarattığı şekil bozuklukları bir gerçektir.

Yine kadınlar emzirme döneminden sonra sarkma, kırışma, memelerde küçülme gibi bazı doğum kusurları yaşayabilirler. Ayrıca doğumdan sonra vajinada ciddi şekil bozuklukları ve sarkmalar meydana gelebilir.

Hamilelik estetiği tüm bu şekil bozukluklarının düzeltilmesi işlemidir. Liposuction (yağ aldırma), karın germe (karın germe), meme dikleştirme, büyütme, asimetrilerin giderilmesi, bazen küçültme ve bazı hastalarda vajinoplasti bu sürecin unsurları olarak kabul edilir. Annelik estetiği hakkında detaylı bilgi için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Annelik estetiği, gebelik sonrasında anne vücudunda oluşan deformasyonları en aza indiren estetik bir onarım operasyonudur. Hamilelik sonrası kadınlar için estetik, meme büyütme veya meme dikleştirme ile karın germe ve liposuction gibi ameliyatları içerir.

Hamilelikte hormonal ve mekanik değişiklikler en çok karın ve göğüs bölgelerinde görülür. Genellikle mandalina büyüklüğünde olan rahim, bebek büyüdükçe karın duvarını öne doğru itmeye başlar ve karın kasları ve onları birbirine bağlayan bağlar üzerinde belki de en geri dönüşü olmayan etkiyi yaparak bu yapıların ayrılmasına neden olur.

Neticede karın duvarı gevşer ve dışa doğru çıkıntı yapar. Tüm bu etkiler vücudun deformasyonuna yol açar.

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nasıl Uygulanır?

Her hastanın düzeltilmesi gereken farklı sorunları vardır. Meme büyütme, küçültme, meme dikleştirme gibi tüm bu ameliyatlar meme bölgesinde birlikte yapılabilir. Karın bölgesine tam karın germe, mini karın germe veya liposuction yapılabilir.

Karın kıvrımları liposhaping tekniği kullanılarak oluşturulur. Bel bölgesine liposuction yapılabilir ve bel çukuru daha görünür hale getirilebilir. Gerekirse popoyu daha da büyütmek için yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Annelik estetiği yönelik operasyonlar (torsoplasti) ameliyathane ortamında hastaya genel anestezi ile yapılır. Ameliyatın süresi hastaya yapılacak uygulamalara göre değişiklik gösterebilir. Meme ameliyatı ve karın germe birlikte yapıldığında ortalama 5 saat kadar sürebilmektedir. Fazla kilolu hastalar ameliyat edilmemelidir. Belli bir miktar kilo verdikten sonra ameliyat önerilir.

Annelik Estetiği ( Mommy Makeover ) Hangi Operasyonları İçerir?

Karın germe, karın bölgesini sıkılaştırarak fazla deriden kurtulmaya yardımcı olur. Karın duvarında çok az deri fazlalığı ve tek bir şişkinlik varsa endoskopik karın germe ile karın iz bırakmadan kaldırılabilir. Ayrıca düzenli spor da bu süreci destekler.

Liposuction, hamilelik sırasında kilo vermenin sağlıklı ve gerekli bir yoludur. Bazen yağ vücuda inatla yapışır ve diyet ve egzersiz onu iyileştiremez. Liposuction bu yağ birikintilerini giderir ve aynı zamanda vücudun doğal şeklini geri kazandırır.

Göğüs cerrahisi de önemli bir yer tutmaktadır. Hemen hemen her kadın doğum sonrası memeleri ile ilgili değişim yaşar. Yaş faktörü ve yüz derisinin elastikiyeti, hamilelik sırasında bir kadının göğüslerinin durumunu etkileyen en önemli faktörlerdir.

Meme dokusu çıkarılmadan koni şeklinde şekillendirilir ve fazla deri çıkarılır. Fazla meme dokusu varsa gerekirse memeler küçültülebilir (meme küçültme). Meme dokusu hacmi yetersiz ise meme dikleştirme ameliyatı sırasında silikon meme protezi ve meme büyütme birlikte yapılabilir.

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Kimler İçin Uygulanır?

Annelik estetiği genellikle doğum yapmış kadınlara uygulanmaktadır. Doğum sonrası dönemde kadınlar karın duvarında gevşeme, ciltte sarkma, bel ve karında yağlanma, meme büyümesi ve şekil kaybı yaşayabilir. Bu sorunlar ilerideki yıllarda kilo alıp verme ve yaşlanma sonucu da ortaya çıkabilir.

Kadınların artık iş hayatına daha fazla dahil olması, çocukların doğma yaşını da artırdı. Artık 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadınlar anne oluyorlar. Üniversite eğitimi ve başarılı bir kariyer sonrası çocuk sahibi olmak birçok kadının tercihi haline geldi. Bu sonuç şöyle bir tablo oluşturuyor; Deforme olmuş bir vücut, sarkık göğüsler, şişkin bir karın ve fazla kalın uyluk görünümü.

Diyet ve egzersiz bu konularda yeterince işe yaramadığında, hamilelik estetiği vücudun daha formda görünmesine yardımcı olabilir. Zayıf karınları gidermek için karın germe ameliyatları, meme büyütme ve sarkmayı önlemek için meme küçültme, meme dikleştirme veya büyütme ameliyatları, vücut yağını azaltmak için liposuction ameliyatları yapılabilir.

Birden fazla doğum yapmış kadınlar için annelik estetiği primiparelerden çok daha fazla gereklidir. Hamilelik sonrası estetik ameliyatlar genellikle ikinci bir hamilelik planlamayan kadınlar tarafından tercih edilir.

Ancak bu ameliyatı olan bir kadın hamile kaldığında karın ve göğüslerde bir miktar gevşeme olur. Yine de asla ilk hamilelikten sonraki gibi bir şekil bozukluğu gelişmez.

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Annelik estetiği için yapılan işlemler;

  • Meme dikleştirme
  • Meme küçültme
  • Karın germe
  • Kol ve bacak germe
  • Meme büyütme
  • Liposuction
  • Vajina estetiği

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Ameliyatından Önce Neler Yapılmadır?

Hastalar ameliyattan yaklaşık 2 ay  önce sigarayı bırakmalı ve  2 hafta kala aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar almamalıdır. Ağrı kesici olarak doktor tavsiyelerini dikkate almalı ve buna göre kullanmalıdır.

Ginseng, ginkgo biloba gibi maddeler içeren vitamin hapları, yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı gibi bitkisel ürünler, zayıflama ürünleri kullanılmamalıdır. Kabızlığa neden olabilecek herhangi bir diyetten uzak durmak da çok önemlidir. Bitki bazlı bir diyet daha iyi olur.

Annelik Estetiğinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyattan sonra opere edilen bölgeye dren takılır. Ayrıca hastalara karın korsesi giydirilir. Hastalar ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kalkabilmektedir. Ameliyatın tipine göre hastalar birkaç gün içinde taburcu edilir. Ameliyattan birkaç gün sonra drenler çekilir. Dren alındıktan 1 gün sonra hastalar duş almaya başlayabilir.

Ameliyatta eriyen medikal ipler kullanılır. Medikal iplerin kendi kendine erime özelliği olduğundan hamilelerin estetik operasyonlardan sonra dikiş atmaları söz konusu değildir. Yaklaşık 3 hafta boyunca hastalar korse ve sutyen giymek zorundadır. Egzersize başlamak için yaklaşık 2 ay beklemeniz gerekecektir.

Annelik Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyat sırasında hastalar emboliyi önlemek için kompresyon çorabı giyer, idrar sondası ve dren kullanılabilir. Ameliyat sonunda korse giyilir. Hasta ameliyathaneden çıktıktan 3-4 saat sonra yemek yemeye başlar.

İlk günlerde karın bölgesindeki dikişlere baskı yapmamak için öne doğru eğik yürünmelidir. Üç ile dört gün içinde dik durabilirler. Hastalar genellikle opere edildikten iki gün sonra taburcu edilir. Gerekirse drenler birkaç gün daha yerinde bırakılır.

Ameliyattan iki gün sonra banyo yapabilirsiniz. Tüm dikişler deride eriyebilir nitelikte olduğu için alınmasına gerek yoktur. Annelik estetiği ameliyatından bir hafta sonra hastalar günlük hayatlarına dönebilirler.

İlk üç hafta korse ve sutyen giymek gereklidir. Üç hafta sonra karın egzersizleri dışında egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Karın egzersizleri 10 hafta sonra başlar.

Annelik Estetiği Sonrası Neden Korse Kullanılır?

Estetik ameliyat sonrası annelerin korse giymesi zorunludur. Bu özellikle liposuction ve karın germe ameliyatı olan bölgeler için önemlidir. Korse kullanımı ameliyat edilen bu bölgelerde cilde baskı uygulayarak işlem sonrasında ameliyat edilen bölgelerde olası sıvı ve kan birikimini engeller.

Aynı zamanda annelik estetiği ameliyatı sırasında yağ dokusu alındıktan sonra cilt bölgesine daha iyi ve daha hızlı adapte olmasını sağlar. Ameliyattan sonra 6 haftaya kadar korse giyilmelidir.

Meme ameliyatı olacak hastaların 6 hafta korseye ek olarak spor sutyeni ve meme ortezi kullanması gerekir. Bu süre içerisinde memelerin doğal haline dönmesini ve istenilen şekle ulaşmasını sağlamak için gereklidir.

Annelik Estetiği Sonrası Pansumana İhtiyaç Olur Mu?

Estetik operasyondan sonra oluşan izler steril şeritler denilen teips ile kapatılır. 3 hafta sonra çıkarılacak olan bu bandajlar varken suyun dikiş alanına değmesi mümkün olmaz.

Bu sebeple hastalar rahatça banyo yapabilir. Ayrıca ameliyattan sonra hastanın sürekli bandajlanması gerekmez. Bu bandajlar iyileşme süreci normal olan ve ek sorunu olmayan hastalar için yeterlidir.

Annelik Estetiği Sonrası Oluşan İzler Kalıcı Mı?

Annelerin hak ettikleri vücuda kavuşmalarını sağlayan bu estetik uygulama cerrahi bir işlemdir ve diğer ameliyatlar gibi iz bırakır. Ancak bu izlerin daha az fark edilir hale gelmesi ve yok olması mümkündür.

Ameliyattan 3 hafta sonra hastaya silikon bandaj veya silikon jel uygulanır. Hastalarımız en az 3 ay silikon jel veya kaplama kullanmaya devam etmelidir. Zamanla daha iyi görünen bu izler 1 yıl sonra daha hafif izlere dönüşecektir.

Peki anne estetiğinin izlerini kapatmak için ne gerekiyor? Elbette burada da bir çözüm var. İzlerden tamamen kurtulmak isteyen hastalar için, annelik estetiği sonrası bir yıl beklenmesi şartıyla, yara izlerinin aynı renkte dövülmeler ile kamufle edilmesi günümüzde şıkça uygulanmaktadır. Bu sayede hiç iz kalmamış gibi doğal bir görünüm elde etmek mümkündür.

Annelik Estetiği Sonrası Ne Zaman Spora Başlayabilirim?

Kombine bir ameliyat olmasına rağmen bu ameliyattan 4-5 hafta sonra hastalar yürüyüş gibi zorlayıcı olmayan egzersizlere başlayabilirler. Ancak belli bir atletik düzeni olan ve spor salonuna giden hastaların bunun için 6-7 hafta beklemesi gerekir.

Annelik Estetiği Sonrası Lenfatik Masaj Önerilir Mi?

Özellikle liposuction sonrası annelik estetiği için lenfatik masaj önerilir. Aslında ameliyattan hemen sonra masajlara başlamak ve uygulamak olumlu sonuçlar getirecektir. Karın ve bel bölgesine yapılan lenfatik masaj sayesinde daha kıvrımlı bir bel bölgesi oluşturulabilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme süreci hastadan hastaya değişmekle birlikte genellikle 2-3 hafta sonra günlük yaşama dönüş mümkündür. Uzmanlar, egzersiz yapmak için 3 ay beklenmesi gerektiğini belirtmektedir. İyileşmenizin ilk 4 veya 6 haftasında karnınızda ve göğsünüzde şişlik yaşayabilirsiniz.

Endişelenecek bir şey yok. Bunlar iyileşme sürecini destekleyen vücudun tepkisidir ve geçicidir. Karın germe işleminden sonra hasta kendini zorlamamalıdır. V şeklinde uzanmalı ve bir süre öne eğilerek yürümelidir.

Liposuction sonrası korse giyilmelidir. Tek kelimeyle, annelik estetiği sonrası her sürecin dikkat gerektiren kendi hususları vardır. Ve doktor bu süreçleri hastaya detaylı bir şekilde anlatır.

Annelik Estetiği Sonrası Tekrar Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Teorik olarak, materyal kozmetik cerrahiden sonra en az bir yıl hamile kalmamanız önerilir. Ancak bir kadının karın germe ameliyatı geçirip bir yıl dolmadan hamile kalması olası durumlarda, hamilelik sorunları genellikle ortaya çıkmaz.

Annelik Estetiği Fiyatları 2022

Annelik estetiği fiyatlarını belirleyen birçok faktör vardır. Her şeyden önce, doğum yağmış kadınlar için estetik onarım fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini bilmelisiniz. Anneler için yapılan estetik ameliyatlarda hastaların ihtiyaçlarına göre farklı estetik işlemler uygulandığından fiyatlar bu değişkenliğe bağlı olarak yükselebilir veya düşebilir.

Bunun yanında doktorların tecrübesi, operasyonda kullanılan teknik ve malzemeler gibi detaylar da annelik estetiği fiyatını etkileyen diğer faktörlerdir. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için telefonla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Randevu alarak veya kliniğimize gelerek doktorlarımızla birebir annelik estetiği görüşmesi yapabilirsiniz. Annelik estetiği fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.