İçerik Haritası

Meme Büyütme Nedir?

Meme Büyütme ameliyatları dünya genelinde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir ve hasta memnuniyet oranı çok yüksektir. Bunun birçok nedeni var. Onlardan biri, operasyonun diğer operasyonlardan daha kısa sürmesi ve nispeten basit bir prosedür içermesidir. Ayrıca meme büyütme sonucu operasyondan hemen sonra görülür.

Estetik nedenlerle yapılan cerrahi işlemlerden biri de meme büyütmedir. Meme büyütmede meme hacmini artırmak için meme dokusunun altına protez yerleştirilir. Göğüsleri büyütmek için kullanılan meme büyütme ameliyatı, kadınların küçük göğüsler nedeniyle yaşayabileceği özgüven sorunlarının önüne geçmektedir.

Meme Büyütme Operasyonu

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili bilinmesi gereken ilk nokta bu operasyonun silikon implant adı verilen tıbbi bir cihaz kullanılarak yapılması ve bu durumun operasyonun başarısını birebir etkilemesidir.

Vücut tipi, meme dokusu kalınlığı, meme sarkması, beklentiler, cerrahi teknik, cerrahın tecrübesi, kullanılan implantın özellikleri ve daha birçok değişkenin varlığı sonuçları etkilemektedir.

Bu nedenle meme cerrahisi teknik olarak basit bir operasyon olsa da planlamak da bir o kadar zordur. Seçilecek implantın boyutu, modeli, yüzey özellikleri ve cerrahi giriş noktasının belirlenmesi gibi birçok değişkenle ilgili tüm detayların ameliyat öncesi netleştirilmesi gerekir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası memnuniyeti düşük olan tüm hastaların ortak özelliği ameliyat öncesi doktorlarla detaylı bir görüşme yapmamaları ve beklentilerini tam olarak ifade etmemiş olmalarıdır. Bu nedenle muayenehanemizde ameliyat öncesi hastaların beklentilerine ve implant seçiminde ortak karar almaya büyük önem verilmektedir.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

İlk olarak göğüs bölgesinde bir kesi yapılır. Bu kesiden sonra meme dokusu kaslardan ayrılarak  yada  kas altı ayrı bir cep oluşturulur. İmplant daha sonra oluşturulan bu cebe yerleştirilir. İşlemden sonra meme hacmi direkt olarak artar. Doktorunuz implantın en başarılı şekilde yerleştirilmesini sağlayacaktır. İşlem sonunda kesi dikilir.

Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Kadınlar görsel olarak göğüslerinin boyutlarından memnun olmayabilir ve büyütmek isteyebilirler. Aynı zamanda sarkık ve gevşek meme dokusu da bu işlem sırasında toplanabilir. Estetik operasyonların pek çok nedeni olabilir.

Bunlardan biri de asimetrik memelerin düzeltilmesidir. Doğumsal meme yapısının gelişmediği durumlarda protezler kullanılır. Ayrıca meme büyütme cinsiyet değiştirme işlemlerinde de kullanılabilecek bir yöntemdir.

Meme Büyütme Estetiği Kimler için Uygundur?

Göğüslerinin küçük olduğunu düşünen herkes operasyona engel teşkil eden bir sağlık sorunu yoksa meme büyütme ameliyatı olabilir. Bazı kadınlarda tek taraflı meme gelişimi geriliği vardır. Küçük olan meme bu işlemle kolayca düzeltilebilir. Ayrıca meme kanseri sebebiyle göğüsleri alınmış kadınlar için oldukça önemli bir rekonstrüktif çözüm sunar.

Meme Büyütme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme için farklı tipte protezler kullanılabilir. Ayrıca vücuttaki yağ dokusu da kullanılabilir. Protezler silikon jel yapıda veya tuzlu su içerikli olarak mevcuttur.

Meme Büyütme Operasyon Süreci

Büyütme ameliyatı süreci uzman bir doktor tarafından çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir. İmplant göğüs bölgesindeki bir kesiden yerleştirilir. Ne büyüklükte bir protez yerleştirildiği, tercihlere bağlıdır. Ameliyattan sonra iyileşme süreci kolaydır.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci

İyileşme süreci genellikle iki ile üç hafta içinde tamamlanır. Genelde rahat ve hızlı bir iyileşme olur. Aynı zamanda meme büyütme estetiği yaptıran kişiler kısa sürede günlük hayatlarına ve hareketlerine dönebilirler.

Meme Büyütme Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Ameliyattan önce sağlık durumunuzla ilgili her ayrıntı hakkında doktora bilgi vermelisiniz. Ağrı kesici grubu ilaçların alınması operasyondan en az bir hafta önceden kesilmelidir. Sigara ve içki de en az iki hafta önce bırakılmalıdır.

Ameliyattan önce göğüs (toraks) ölçülür, cilt kalınlığı değerlendirilir ve doğuştan bir deformite veya asimetri olup olmadığı belirlenir. Kişinin beklentilerine göre protezin hacmi belirlenir ve işlem planlanır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişir. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalan hastalar ertesi gün taburcu edilir. Taburculuktan itibaren normal hayatınıza dönebilirsiniz. Üçüncü gün banyo yapılabilir.

Ameliyattan sonra orta derecede ağrı oluşabilir. Meme protezinin kas üstü veya kas altı olmasına göre değişen ağrı, operasyondan sonraki ilk 1-2 gün içinde giderek azalır ve birkaç gün içinde tamamen kaybolur.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılabilir?

Ameliyattan sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz. Bu sürede meme büyütme ameliyatı olanlar doktor tarafından reçete edilen ilaçları kullanmalıdır. Aynı zamanda ilk hafta yoğun hareketlilikten uzak kalarak dinlenmek hastalar için faydalı olacaktır. Ayrıca proteze baskı uygulamamak ve sigarayı bırakmak önemlidir.

Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2023

Bu operasyonun maliyeti birçok farklı kritere bağlı olarak değişebilir. Öncelikle kullanılan protez tipinin etkisi vardır. Aynı zamanda planlanan hacim artışı da fiyatları etkiler. Meme büyütme estetiği fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Estetik ameliyatlar, büyük göğüslere sahip olmak isteyen birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu noktada insanların aklına takılan birçok soru olabilir. Fiyatlar, operasyon öncesi ve sonrası, silikon patlaması olasılığı, yeniden işlem gerekmesi gibi birçok sorunun cevabı meme büyütme ameliyatı düşünenler için önemlidir.

Meme Büyütme Operasyonunda Kullanılan Silikonlar

Meme büyütme için kullanılan silikonlar değişkenlik gösterebilir. Silikon jel protezler yaygın olarak kullanılmaktadır. Fizyolojik serum(tuzlu su) içeren protezler de vardır. Bu ve benzeri silikonlar estetik operasyonlar için başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Kas Altına Yerleştirilen Silikon, Kolda Güç Kaybı Yapar Mı?

Kolda asla kalıcı güç kaybı olmaz. Bununla birlikte, operasyona bağlı ilk zamanlar kısa süreli ağrı ve güç kaybı mümkündür. Ağır kol kuvveti gerektiren sporları yapan kişilerde kas altı protezlerinin tercih edilmediği unutulmamalıdır.

Meme Silikonu Taktırdım. Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Uçağa Binilebilir?

Göğüs implantlarından sonra ne zaman uçağa binebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bunun için operasyon sonrası 5-7 günlük bekleme süresi yeterlidir. Bu sürenin ardından seyahatlerinize başlayabilirsiniz.

Meme Silikonu Zamanla Patlar Mı?

Fizyolojik sıvı içeren protezlerin patlama olasılığı vardır. Bunun bir örneği doğrudan güçlü bir darbe alınmasıdır. Onun haricinde neredeyse hiç bir zaman kendiliğinden patlama gerçekleşmez. Silikon jel protezlerde ise yine darbe sonucu yırtılma gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda önce görüntüleme yapılır. Hasar tespit edildikten sonra silikon değiştirilir.

Meme Silikonu Küçülür Mü?

Meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan silikonun boyutunun küçülmesi mümkün değildir. Bu silikonların hacmi, ameliyat sırasında ilk yerleştirildiği zamankiyle aynı kalır. Yırtılma ve patlama farklı durumlarda oluşsa da büzülme diye bir şey yoktur. Yani ameliyat sonucunun kalıcı olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Meme Silikonuna Karşı Alerji Olur Mu?

Silikon denilen şey esas olarak vücuda yabancı materyallerden oluşur. Bu nedenle, alerjik bir reaksiyon oluşması mümkündür. Fakat kullanılan protezler çok ciddi sağlık testlerinden geçerek vücuda zararlı olmayan malzemeden üretilir. Bu sebeple alerjik reaksiyonlar çok nadiren meydana gelir. Alerjik bir reaksiyon yaşıyorsanız, genel sağlığınızı doktorunuzla paylaşmanız faydalı olacaktır.

Meme Silikonunu Değiştirmek Gerekiyor Mu?

Göğüs silikonlarının değiştirilmesi gerekmez. İlk zamanlar 10 yıl kullanım ömrü sunan protezler vardı. Fakat günümüzde ömür boyu kullanılan protezler üretilmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalacak Mı?

Ameliyat sırasında kesi areola sınırından veya meme altından yapılır. Bu yüzden iz varsa da neredeyse hiç belli olmaz. İyileşme süreci ilerledikçe izler de zamanla kaybolur.

Meme Büyütme Sonrasında His Kaybı Oluşacak Mı?

Ameliyattan sonra his kaybı olabilir ancak bu durum kısa sürelidir. Uzun süreli his kaybı genellikle gözlenmez ve oldukça nadirdir. Kalıcı duyu kaybı, meme uçlarındaki sinirlerle ilgili bir sorundur.

Meme Protezleri Kanser Yapar Mı?

Silikon implantlar kansere sebep olmaz. Günümüzde meme büyütme ameliyatında takılan protezlere bağlı kansere meme kanserine yakalanma riski yoktur. Fakat implantın yarattığı etkiye bağlı olarak ALCL denilen bir lenfoma türü meydana geldiği çok çok nadir de olsa görülmüş .Bu duru daha çok pürtüklü yüzeyli implantlarda görülmüştür.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonlar nedeniyle kadınlar genellikle ameliyattan sonra emzirmede sorun yaşayıp yaşamayacağını merak etmektedirler. Silikon meme protezleri sayesinde emzirme ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Yani meme büyütme ameliyatı emzirmeye engel değildir. Uygulanan cerrahi prosedür, fonksiyonel unsurlar göz önünde bulundurularak hassasiyetle geliştirilmiştir.

Meme Büyütme Meme Sarkmasına Neden Olur Mu?

Ameliyattan sonra göğsün yerçekimine karşı direncinin arttığına dikkat edilmelidir. Ancak zamana ve yaşlanmaya bağlı olarak yine de bir miktar sarkma olabilir. Başka bir deyişle, yaşam boyunca aynı formda kalmak imkânsızdır.

Meme Silikonu ile Meme Asimetrisi Düzeltilebilir Mi?

Göğüslere hacim kazandırmak için sıklıkla silikonlar kullanılır. Yani asıl amaçları asimetriyi düzeltmek değildir. Ancak bu konuda bir ölçüde işe yaradığı da söylenebilir. Özellikle hafif sarkmalarda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Asimetri durumunda, meme büyütme veya dikleştirme tercih edilebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci oldukça kısadır. Öyle ki ameliyattan sonra aynı gün taburcu bile olabilirsiniz. Ameliyattan sonra tam iyileşme süresi 2 ile 3 hafta sürer.

Operasyon Sonrasında Drenim Olacak Mı?

Bölgede biriken sıvıyı çıkarmak için bir drenaj kullanılabilir. Dren kullanma kararı işlemi yapan doktor tarafından verilir.

Meme Silikonu Sonrasında Meme Taramalarımı Yaptırabilecek Miyim?

Silikon implantlı kişilerde meme taraması yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ultrason ve MR gibi görüntüleme yöntemleri sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda görüntüleme yöntemleri sonuçları etkilenmez.

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Ne Zaman Yapılabilir?

Çocuğu olan kadınların merak ettiği sorulardan biri de emzirmeden sonra memelere silikon uygulamanın ne zaman mümkün olduğudur. Emzirme bittikten sonra 6 ay sonra meme silikonu ile daha dolgun memelere sahip olabilirsiniz.

Sigara İçmek, İyileşme Sürecini Etkiler Mi?

Meme büyütme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken bir nokta sigara içmemektir. Sigara içenlerde iyileşme süreci daha yavaştır.

Ameliyat Sonrasında Göğüsler Dikleşir Mi?

Göğüs büyütme ameliyatından sonra göğüsler daha hacimli hale gelir. Aynı zamanda kişi bu süreçte daha dik göğüslere de sahip olur. Cerrahi yöntemler dikey ve dolgun bir görünüm sağlamak için özel olarak uygulanır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Silikonların Çıkarılması

Ameliyat olmuş kişiler gelecekte silikonları çıkarmak isteyebilirler. Bunu doktorunuzla konuşarak yapabilirsiniz. Ancak çıkarıldıktan sonra meme sarkık ve boş görünür. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı olacak kişilerin öncelikle işlem konusunda kararlı olmaları şarttır.

Meme Büyütme Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi, bu prosedürle ilişkili çeşitli riskler vardır. İlk olarak, bu anestezi altında yapılan bir işlemdir ve komplikasyonlar mümkündür. Aynı zamanda uygulama bölgesinde şişlik ve ağrı gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Meme Büyütme Ameliyatın Yaş Sınırlaması

Unutulmamalıdır ki, birçok tıbbi işlemde olduğu gibi bu ameliyat için de yaş sınırı 18’dir. Hastanın herhangi bir sağlık sorunu yoksa üst yaş sınırı yoktur.

Meme Büyütmede Kullanılan İmplant Çeşitleri

Meme büyütmede farklı tipte implantlar kullanılabilir. Bunlardan biri salin implantlardır. Protezler sentetik sağla kılıf içerisinde steril salin (tuzlu su) solüsyonu içerir. Bunlar hem operasyon öncesi hem de operasyon sırasında doldurulabilen özelliktedir. Bir diğer protez çeşidi ise silikon jel implantlardır. Doğal görünümünden dolayı bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Meme Silikonlarında Pürüzlü ve Pürüzsüz Yüzeyler Mevcut Arasındaki Fark Nedir?

Silikon dış kabuk ya pürüzlü ya da pürüzsüz olabilir. Aralarında kapsüler kontraktür oluşumu açısından fark vardır. Bu durumun pürüzlü yüzeylerde daha az görüldüğünü belirtmek gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı sonuçları genellikle tatmin edicidir. Daha sıkı ve dolgun göğüslere sahip olmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sonuç olarak; Meme büyütme ameliyatı, kadınların estetik olarak daha iyi görünen bir meme elde etmelerini sağlar.