Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Kol Germe Ameliyatı sonrası sosyal olarak daha rahat hissedeceksiniz. Yazın gelmesiyle birlikte kolsuz giysiler giymek ve kollarınızı rahat hareket ettirmek istediğinizde, sallanan ve sarkık bir görünüm sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir.

İstediğiniz kolsuz kıyafetleri giydiğinizde kolunuzu rahatça kaldırmanız yüzünüzdeki gülümsemeyi arttırarak sizi mutlu edecektir.

Cilt sarkması vücudun kollar, bacaklar, yüz ve göğüs gibi farklı bölgelerinde oluşur. Bu sarkmalar kişinin görünümünü olumsuz etkiler. Yaşlandıkça kolda azalan cilt elastikiyeti sonucu sarkma görsel olarak rahatsız edicidir ve bu durumdan bir an önce kurtulmak için farklı yöntemler denenmektedir.

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın bir türlü istediğiniz sonucu alamıyorsanız o zaman kol germe ameliyatı mutlaka düşünmelisiniz.

Yarasa gibi sarkan kollarınız için elbette egzersiz yardımı ile kaslarınızı biraz güçlendirebilirsiniz. Ancak yaşa bağlı değişikliklere bağlı olarak elastikiyetini kaybetmiş olan omuz sırtı ve iç kısmındaki deri sarkması sorununa en iyi çözüm kol germe ameliyatıdır.

Kolları kaldırırken fazla deri alınır, kollar genç ve elastik bir görünüm kazanır. Cerrahi teknikler yaşınıza, cilt gevşeklik oranına ve yağ dokusu gibi faktörlere göre tasarlanır.

Kol Neden Sarkar?

Kolların sarkmasının temel nedeni yaşlanma belirtileridir. İlerleyen yaşla birlikte vücudun sarkması ve özellikle el bölgesinde kendini belli eder. Diğer bir neden de genetik faktörlerdir ve erken yaşlarda kollarda sarkma görülebilir. Sarkık kollar hızlı ve sık kilo alıp verme ile birlikte görülebilir.

Kol Germe Ameliyatı İçin Uygun Muyum?

Kol germe, hamileler, emziren anneler ve medikal tedavi gören hastalar için sakıncalıdır. Normalde, kilo verdiğinizde vücudunuzun her yerindeki deri sarkar. Göğüs sarkması ameliyatı koltuk altı bölgesi ile ilgili olduğu için her iki ameliyat birlikte yapılarak daha estetik bir görünüm elde edilebilir.

Kol estetiği yaptırmaması gereken kişilerin çok genç ve çok yaşlı kişiler olduğu söylenebilir. Gençlikte kol yapısı henüz tam gelişmediği için ve bu yaşta kullanılabilecek işlemlerle kollar yaşlandıkça orantısız görünebilir.

Öte yandan, bu yöntem çok yaşlılara da uygulanamaz. Çünkü belirli bir yaş aralığından itibaren kolun yapısı sarkmaya ve genel görünümünü kaybetmeye başlar. Koldaki cilt yavaş yavaş bozulmaya başlar.

Bunun nedeni kas yapısının her yıl güç kaybetmesidir. Bu yöntemi kullanması gereken kişilerin genellikle orta yaş grubu ve vücut gelişimini tamamlamış bireyler olmaları gerekir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kol germe işlemi genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilir. Kol arkasından sarkan deri ve fazla yağ dokusunun çıkarılması gerekir. Aynı operasyonda gerekirse kolun diğer bölgelerine de liposuction yapılır. Arayüz iki kat dikilir ve işlem sonunda el yumuşak bir bandajla sarılır.

Hastalar 4-5 gün sonra günlük aktivitelerine dönerler ve yara yerleri yaklaşık 10 gün içinde iyileşir. Kol germe ameliyatı sonra 1 ay korse giyilmelidir. Sonuç olarak, cilt alanı küçülür ve cilt alttaki dokuya yapışarak gerilir. Ameliyat izi 1 ay sonra kaybolmaya başlar ve 1 yıl sonra cilt rengine dönerek neredeyse kaybolur.

İzsiz Kol Germe Ameliyatı (Vaser Liposuction Yöntemi ile Kol Germe)

Hastalar ve doktorlar tarafından çok tercih edilen bu yöntem, ameliyathanede plastik cerrah tarafından lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Vaser Lipo cihazları ile yapılan kol germe ameliyatı koldaki yağların alınmasında başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Ortalama 1 saat süren operasyonlarda hasta ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra hastadan bir süre bandaj takması istenir. Doktorların belirttiği süre içerisinde ağırlık kaldırılmaması önerilir.

Kısa İzle Kol Germe (mini kol germe ameliyatı)

Koltuk altından bir kesi yapılır ve operasyon başlar. Bu işlem hafif cilt sarkması olan kişiler için uygundur. Liposuction yardımı ile kol inceltilir ve koltuk altındaki fazla deri sıkılaştırılır.

Standart Kol Germe

Koltuk altından dirseğe kadar bir kesi yapılır. Orta derecede kol sarkması olanlara uygulanan yöntem budur. Kesim işlemi kolun içinden yapıldığı için önden ve arkadan bakıldığında herhangi bir iz görülmez.

Uzatılmış İzle Kol Germe Ameliyatı

Dirsekten göğsün yan duvarına kadar bir kesi yapılır. Aşırı kol sarkması olan hastalarda en etkili cerrahi yöntemdir. Diğer yöntemlere göre daha görünür bir iz vardır.

Cerrahi Teknik

Ameliyat sırasında gerekirse ilk uygulama liposuction olur, ardından kolun sarkmasına neden olan fazla deri cerrahi olarak çıkarılır. Operasyon lokal anestezi altında yapılır ve ortalama 1,5-2 saat sürer. Bazı hastalar için işlem genel anestezi altında yapılabilir ve bir gün hastanede kalmaları istenebilir.

Mini kol germe, standart kol germe ve uzatılmış kol germe olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleştirilir. Sarkan kolun durumuna göre en uygun cerrahi teknik belirlenir.

Kol Germe Ameliyatının Sonuçlarını Ne Zaman Göreceğim?

Operasyonun tam sonucu 2 ay sonra görülür. Ameliyattan kaynaklanan morluk ve şişliklerin geçmesi ve kolun yeni şeklinin tam olarak belirginleşmesi iki ayı bulur. Bu dönemde doktor tavsiyelerine tam olarak uyarsanız iyileşme sürecini kısaltır ve işlemin etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Kol Germe Ameliyatının Riskleri ve Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?

Yara izlerinin yanı sıra kol germe ameliyatında en büyük sorun yetersiz kompresyon, düzgün olmayan kontur ve aşırı kabarık yara izidir (keloid). Kol germe lokal veya genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi altında yapılan normal ameliyat riski dışında ameliyata dair özel bir risk oluşmaz.

Ameliyat yanlış yapılırsa, bu durumda yaraların ve dikişlerin açılması ve yavaş iyileşme ile ilgili bir sorun olabilir. Ciltte yetersiz esneme sorunu da olabilir. Kol germe ameliyatı uzman bir doktor tarafından doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Kol Germe Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Üst kol germe veya inceltme ameliyatından sonra ağrı olmaz. İlk iki gün gerginlik ve yanma şeklinde rahatsızlıklar oluşabilir. Bu semptomlar ağızdan alınan ilaçlarla giderilebilir.

Kol Germe Ameliyatı Sonucu Kalıcı Mıdır?

Yapılan estetik operasyon ile tamamen kalıcı sonuçlar elde edilir. Bu nedenle işlemin tekrarlanma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Kol Germe Ameliyatlarında Anestezi Gerekir Mi?

İşlem ameliyathane ortamında genel anestezi altında yapılmalıdır. Lokal anestezi altında yapılabilen bir operasyon olmasına rağmen genel anestezi altında uygulanması hasta ve doktor konforu açısından önemlidir.

Kol Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Üst kol germe işleminin süresi 1,5-2 saattir. Bu süre sabit değildir. Kişiden kişiye sarkmanın derecesine, yapılacak işleme, ek operasyon eklenip eklenmeyeceğine göre değişebilir.

Bu nedenle, bir kol germe işleminin ne kadar süreceği konusunda doğru bilgi için işlem öncesi fizik muayene sırasında doktorunuza danışın. Zamanın yanı sıra kafanızdaki diğer sorulara da yanıt alabilirsiniz.

Minimal İnsizyon Kol Germe Nedir?

Bu, cilt elastikiyetini kaybetmemiş genç hastalarda kullanılan ve genellikle lokal anestezi altında yapılan kısa süreli bir işlemdir. Cilt altı yağlanma nedeniyle sadece kol derisi gevşek olan kişilerde tercih edilebilir.

Aksi takdirde başarılı sonuçlar alınmayacaktır. Sadece omuz bölgesindeki yağlar dokuya baskı yapmadan müdahale edilir. Bu bölgedeki yağ dokusu %80 oranında azalır. Minimal Kol germe ameliyatı her hasta için uygun değildir.

Brakioplasti Nedir?

Bazı kişilerde üst kol bölgelerinde kilo alma, kilo verme sebebiyle sarkma ve kırışıklıklar oluşur. Bu bölgedeki şekil bozukluklarının düzeltilmesine brakioplasti denir. Cerrahi işlem liposuction veya sarkan dokunun cerrahi olarak çıkarılması ile gerçekleştirilir.

Kilo Alıp Verirsem Kol Tekrar Sarkar Mı?

Ameliyat sonrası kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenme, iyileşme sürecini kısaltır ve operasyonun etkisini artırır. Kol bölgesinde yapılan bir operasyondan sonra istenilen görüntü elde ediliyorsa mutlaka korunmalıdır.

Aşırı kilo alımı ve hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle kol tekrar sarkabilir. Özellikle 45 yaş ve üzerinde vücut sistemlerinin işleyişi yavaşladığından bu risk daha da artmaktadır. Daha genç hastalarda nüks riski daha düşüktür.

Kol Germe Ameliyatını Hangi Mevsimde Yaptırmalıyım?

Cerrahi müdahale için mevsimsel bir ihtiyaç yoktur. Yaz aylarında hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle yara iyileşmesi gecikebilir. Ayrıca artan sıcaklık ile hijyene dikkat etmeyen kişilerde yara bölgesindeki enfeksiyon riski artabilmektedir.

Bu nedenle cerrahi müdahaleler için genellikle sonbahar ve kış ayları önerilir. Ancak dikkatli bir hasta bakımı ile bu işlem yılın herhangi bir zamanında yapılabilir.

Kol germe ameliyatı için mevsimsel kısıtlama yoktur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte klimalar post-op ideal ortam sıcaklığını sağlamaktadır. Bu da yaz aylarında istediğiniz zaman ameliyat olabileceğiniz anlamına gelir.

Kol Sarkması Egzersiz ile Düzelir Mi?

Erken dönemlerde fark edilen sarkmalar egzersizle düzeltilebilir. Ancak hastanın belirli şartları sağlaması gerekir. Vücut kitle indeksi normal sınırlar içinde olmalıdır. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelere uzun süre maruz bırakılmamalıdır.

Derideki kolajen üretimi devam etmelidir. Antrenman sırasında düzenli ve dengeli beslenmelisiniz. Aksi halde kişinin yaşı ilerlemiş ve kolların sarkma derecesi artmış ise egzersiz işe yaramayabilir. Bu nedenle kol sarkması egzersizle düzelmeyen kişiler doktora başvurabilirler.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Masaj Öneriyor Musunuz?

Ameliyat sonrası yapılan bazı işlemler hastanın iyileşme sürecini kolaylaştırır ve işlemin etkisini artırır. Doğru tekniklerle yapılan bir masaj sonrasında oluşan ödem kısa sürede yok olacaktır.

Şişlik geçtikten sonra kolda yeni ve sıkı bir görünüm ortaya çıkar. Bu nedenle üst kol germe sonrası uzmanlar çok fazla baskı uygulamadan doğru hareketlerle masaj yapabilirler.

Kol Germe Ameliyatlarından Sonra İz Kalır Mı?

Bu ameliyat, koltuk altı bölgesine ve kolun iç kısmına uzanan bir yara izi oluşturur. Kol germe ameliyatı sonrası iz erken dönemlerde kırmızıdır, daha sonra pembeleşir ve 3-6 ay sonra cilt rengini alarak bulanıklaşır.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Yukarıda detaylandırdığımız gibi birlikte liposuction yapılıp yapılamayacağına ve sarkmanın ciddiyetine göre değişebilen fiyatlandırma söz konusudur. Size özel cerrahi prosedür ve fiyat bilgisi için randevu almalısınız. Kol germe ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin. Kol germe ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.