İçerik Haritası

Meme Küçültme Nedir?

Meme Küçültme, büyük göğüsleri sebebiyle günlük aktivitelerini yapmakta zorlanan veya sırt ağrısı çeken kadınlar genellikle bu ameliyata başvurmaktadır. Obezite, hamilelik, emzirme, hormonal değişiklikler memede büyümeye neden olabilir. Bu nedenle dışarıdan bir müdahale ile bu semptomları ortadan kaldırmak adına meme küçültme çoğu zaman gerekebilir.

Meme küçültme ameliyatı, kadınların göğüslerinin normalden daha büyük ve sarkık olduğu durumlarda tercih edilen ameliyat türüdür. Genellikle yapısal büyük göğüslere sahip olmada veya emzirmeden dolayı sarkmada göğüsleri küçültmek veya dikleştirmek için meme küçültme ameliyatı yapılır.

Böylece göğüslerin iri olmasına bağlı sırt ve omuz ağrılarının önüne geçilmesinin yanı sıra meme altı yaraları ve enfeksiyonları önlemek için bu yöntem sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca tamamen estetik amaçlı olarak göğüslerinin görünümünü beğenmeyen kişilere de yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammaplasti), estetik meme ameliyatları arasında meme dikleştirmeye çok yakın bir operasyondur. Meme küçültme ameliyatında (küçültücü mammaplasti) tek fark, meme dikleştirmeden farklı olarak bazı bezlerin ve yağın yanı sıra cildin bir kısmını da alınmasıdır. Böylece memenin boyutu küçülür ve şekli düzeltilir.

Meme Küçültme Estetiği Ameliyat Günü

Meme küçültme ameliyatı, derideki ve meme içindeki yağ dokusunun çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı kesi yöntemi kullanılarak ortalama 2-4 saatte yapılır.

Meme ameliyatı sırasında memede biriken kanı boşaltmak için dren konulur.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Ameliyat öncesi görüşmede meme hastalıklarının yanı sıra genel fiziksel ve ruhsal sağlık durumu ayrıntılı olarak kayıt altına alınır ve memenin fotoğrafı çekilir ve ölçülür. Gerekirse daha önceki sağlık sorunları ve meme tedavileri incelenir.

Rutin meme muayenesi yapılmalı, mamografi ve ultrason ile memenin son durumu belirlenmelidir. Meme başı ve dikiş bölgesindeki olası dolaşım bozukluklarına bağlı komplikasyon riskini azaltmak için operasyondan en az 1 ay önce sigarayı bırakmalısınız.

Ameliyatın yapılacağı hastanedeki anestezi uzmanı ile görüşülerek gerekli testler yapılacaktır. Vücut kitle indeksi obezite kategorisine giren kişilerde ameliyat sırasında komplikasyon görülme sıklığı artar, bu nedenle önce kilo vermeli, sonra ameliyatı planlamalısınız.

Meme küçültme ameliyatı öncesi yapılacak bazı şeyler vardır. Kan sulandırıcı aspirin gibi hapları kesmek gerekir. Bunun dışında alkol ve sigara ameliyat öncesi kesilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme ameliyatından sonra hasta 1 gün hastanede kalır. Dren çıkarılıp bandaj uygulandıktan sonra hasta taburcu edilir. 2. haftadan sonra ipler çıkarılır ve yarayı iyileştirmek için özel kremler uygulanır.

Ameliyattan sonra özel bir sutyen kullanılması tavsiye edilir ve hasta ilk haftadan sonra işine dönebilir. Ameliyattan bir yıl sonra hafif bir karıncalanma hissedebilirsiniz, ancak bu geçicidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

Her insanın kendine özgü bir meme yapısı vardır. Göğüsler her zaman aynı boyutta değildir. Meme küçültmede, meme bezlerinin simetrisini sağlamak için her iki meme de ameliyat edilir. Genel olarak üç yöntem vardır. Meme küçültme ameliyatını yapan cerrahlar bu yöntemlerden birini kullanarak ameliyatı gerçekleştirirler; Lolipop yöntemi, ters T skar yöntemi ve greft tekniği.

Lejour (lolipop izle meme küçültme)

Lejour yöntemi ile meme küçültme yaptıranların meme dokusu çok yağlı olduğunda bu yöntem kullanılır. Bu yöntem çok büyük olmayan göğüsler için tercih edilir. Bu yöntemle yapılan operasyon sonrasında çok fazla iz kalmaz. Lejour ile iyileşme oldukça hızlıdır. Ödem azaldıkça istenilen görüntü elde edilmeye başlanır.

Test T İzle Meme Küçültme

Ters T şeklinde bir iz bırakan yöntem, kişinin memeleri çok sarkıksa ve boyutu çok büyükse kullanılır. Çok fazla doku çıkarımı gerekeceğinden başka hiçbir yöntem uygun değildir. Genel anestezi kullanılır. İşlem 3 saat kadar sürer.

Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Bu teknik ile operasyonun başlangıcında meme başı ve etrafındaki renkli alan (nipel-areole kompleksi) dairesel bir şekilde çıkarılır, sonrasında bu yapı olması gerektiği yere dikilir. Fazla Doku çıkarılır ve yeni bir meme oluşturulur.

Bu özellikle çok büyük göğüsler, şeker hastaları, sigara içenler ve meme ucuna kan akışının tehlikeli olduğu durumlarda tercih edilir. Bu teknikle ameliyat sonrası emzirme mümkün olmaz, süt kanalları meme ucundan ayrılır ve meme başı hissi eskisi gibi olmaz.

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Ameliyattan sonra zaman zaman göğüste yanma hissi ve hafif bir karıncalanma olabilir. Bu 6 ile 12 ay sürebilir. Ancak çok ağrılı durumlar gözlenmez.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Operasyon sonrası yaranın enfeksiyon kapması, yaranın tam iyileşmemesi, meme bezinin çok büyük ve sarkık olması riski vardır. Bu durumda meme ucunu kaybetme riski de söz konusu olabilir. Bazı meme küçültme ameliyatlarında yaraların iyileşmesi uzun zaman alır veya tam iyileşmez.

Bu durum şeker hastalarında ve sigara içenlerde daha sık görülür. Bu tür hastalar özel yöntemlerle tedavi edilebilir. Ameliyattan sonra enfeksiyon, iltihaplanma, dikişlerin gevşemesi veya dikişlerin açılması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Normalde bir kadının ergenliği tamamlamış olması ve meme büyümesinin durmasının üzerinden en az 6 ay geçmiş olması gerekir. Ancak meme küçültme ameliyatı ergenlik döneminde bile çok büyük oranlara ulaşan ve ergenlerde ciddi ruhsal ve bedensel rahatsızlıklara neden olan vakalarda endokrinolog ve psikiyatristlerin tavsiyesi ile daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Hangi Anestezi İle İşlem Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra biraz ağrı olacaktır. Bu ağrı, buz kompresi ve çeşitli ağrı kesiciler ile giderilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Araba Kullanabilirim?

Operasyondan 3-4 gün sonra özellikle el hareketlerinin hassasiyeti azaldığında araç kullanılabilir.

Meme Küçültme Sonrası Dikiş Alınacak Mı?

Günümüzde vücut içerisinde kendiliğinden eriyen yapıda özel ipler kullanılmaktadır. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Meme Küçültme Sonrası İz Kalacak Mı?

Birçok ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da izler kalabilir. Yara izinin şekli ve boyutu cerrahi tekniğe bağlı olarak değişir. Meme başı çevresinde daha küçük açılan bir kesi ile kesi kahverengi alanda olduğu için iz neredeyse görünmez hale gelir. Meme başı boyunca yapılacak bir kesi için kesi alanı daha geniş olduğu için ameliyat izi de daha büyük olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Seyahat Yapabiliriz?

Operasyon sonrası 3-7 gün seyahat için uygundur. Tabi engebeli bir arazide yapılacak ve kişiyi uzun süre zıplatacak sürüşler göğüs hareketine sebep olacağı için bunun dışında sayılabilir. Genel olarak meme küçültme ameliyatından sonra bir hafta istirahat önerilir. Ameliyattan 4 gün sonra duş alınabilir ve 1 hafta sonra ağır egzersiz yapmadan günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Meme küçültme ameliyatı olanlar süt emzirmenin mümkün olup olmadığını merak etmektedirler. Meme küçültme sırasında meme bezleri de kesilip alınabilir. Yine de operasyon sırasında süt kanallarının büyük kısmı korunur.

Cerrah tarafından özellikle genç yetişkinlerde bu faktör göz önünde bulundurularak operasyon daha dikkatli uygulanır. Fakat özellikle yaşlılarda tüm meme bezlerinin alınması durumunda bir daha emzirme mümkün olmaz.

Ameliyat Sonrası His Kaybı Olur Mu?

Ameliyat sonrası ilk dönemde meme uçlarında ve kesi hattında bir miktar his kaybı olabilir. Bu normal ve geçicidir.

Meme Küçültme Ameliyatının Meme Kanserine Etkisi Var Mıdır?

Meme küçültmede fazla meme dokusunun çıkarılması gerekir. Yapılan araştırmalara göre kanser riskinin artmadığı hatta önlendiği belirtilmektedir. Meme küçültme kansere neden olmadığı için, potansiyel olarak kanser geliştirebilecek meme dokusu miktarını azaltarak dolaylı olarak kanser riskini de azaltır.

Öte yandan meme küçültme ameliyatında çıkarılan meme dokusunun patolojik incelemesi yapıldığından kanser erken evrede teşhis ve tedavisi açısından da fayda sağlamaktadır.

Ameliyat Sonrası Korse Kullanacak Mıyım?

Meme küçültme ameliyatı olan kişilerde kısa bir süre sonra iyileşme görülür. Göğüste ilk başlarda şişlik ve hassasiyet olabilir. Çok ağrı yaşanmaz. Spor sutyeni takmak meme küçültme sonrası tavsiye edilir. Onun haricinde herhangi bir korse kullanımına gerek yoktur.

Meme Küçültme Sonrası Ultrason ve Mamografi Çektirebilir Miyim?

Ultrason ve mamografi çekimi için hiçbir engel yoktur. Zaten meme küçültme sırasında meme içerisine ek herhangi bir cisim konulmaz. Memenin fazla yağ ve deri dokusu kesilip çıkarılır.

Memelerimi Küçültme Ameliyatı Sonrası Dekoltem Daha Dolgun Olur Mu?

Meme küçültme ile meme hacminde bariz bir azalış yaşanır. Ama bu operasyon esnasında tıpkı meme dikleştirmedekine benzer yöntemler kullanılmaktadır. Yani iri memeler küçültülürken aynı zamanda görünüş açısından optimal şartlarda şekillendirme yapılır. Bu da büyük ve sarkık eski memelere nazaran dik ve sıkı memeler sunar.

Meme Küçültme Sonrası Doğum Yaparsam Göğüslerim Eski Haline Gelir Mi?

Normal şartlarda meme küçültme sonrası memeler eskisi gibi hacime ulaşmaz. Ancak aşırı kilo alımı, hormonal dengesizlikler, kitle gelişimi ile karakterize meme hastalıkları veya hamilelik gibi özel durumlarda bir miktar meme büyümesi meydana gelebilir.

Meme Küçültme Sonrası Cinsel Hayata Dönüş

Meme küçültme ameliyatından 2 hafta sonra cinsel ilişkiye başlanabilir. Ama sarsıcı aktiviteden olabildiğince kaçınılmalıdır. İlk 3 ay sıkma ve travmatize edici eylemler uygun değildir ve zaten acı verebilir. Tamamen normale dönme 6 ayı bulabilir.

Ne Zaman Kontrol İçin Gelmeliyim?

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gündeki kontrollerin zamanlaması plastik cerrahın kişisel tercihlerine ve drenaj ihtiyacına göre değişebilir. Ameliyattan 3-5 gün sonra genellikle bir muayene yapılır.

İlk pansumanları yapmak ve bandajları değiştirmek için hastalar her gün aranabilir. Ameliyattan 10 gün sonra tekrar kontrol gerekir. Daha dikkatli takip gerektiren bir durum olmadıkça, ameliyattan sonra 1, 3, 6 ve 12. aylarda rutin takipler planlanır.

İzsiz Meme Küçültme Operasyonu Yapılabilir Mi?

Meme küçültme ameliyatı olan kişinin merak ettiği sorulardan biri de ameliyattan sonra iz kalıp kalmayacağıdır. Meme küçültme sonrası yara izi kaçınılmazdır. Kullanılan meme küçültme tekniğine bağlı olarak belirli bir iz kalır.

Göğüs Küçültme ve Toparlama Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Meme küçültmede asıl amaç fazla dokuyu çıkarmak ve memeyi küçültmektir. Ancak her meme küçültme işleminden sonra memelerin yeniden yapılandırılması ve dikleştirilmesi gerekir.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Zamanda Günlük İşlerime Dönebilirim?

Ameliyattan birkaç gün sonra el hareketleriyle orta derecede ağrı olur. Bu, göğsün oturduğu göğüs kaslarının hareketinden kaynaklanan ağrıdır. İlk birkaç hafta ağırlık kaldıramazsınız. Onun haricinde 3-4 gün sonra günlük aktivitelere başlayabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Meme küçültme, estetik ameliyat kategorisinde olduğu için sağlık sigortaları tarafından karşılanmaz. Fakat ciddi sağlık sorunlarına neden oluyorsa durum değişebilir. Bu konuda detaylı bilgi için kliniğimize başvurmanız daha doğru olacaktır.

Meme Küçültme Fiyatları 2023

Meme küçültme ameliyatı, memelerin büyüklüğünden dolayı vücut görünümünü iyileştirmek ve sırt ağrılarını azaltmak için yapılır. Herkes meme küçültme yaptırabilir. Son zamanların en popüler ameliyatlarından biridir.

Meme küçültme fiyatları kullanılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Estetik bir operasyon olduğu için bu tür operasyonlar sigorta kapsamında değildir. Meme küçültme fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Meme küçültme fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.