Meme Dikleştirme Nedir?

Meme Dikleştirme günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Sarkmış, yumuşak ve deforme olmuş göğüsler kadınların en hassas olduğu estetik sorunlardan bazılarıdır.

Yapısında kas içermeyen, sadece yağ ve bezlerden oluşan meme dokusu yerçekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme ve uygun olmayan sutyen kullanımı gibi nedenlerle zamanla eski, canlı ve dolgun görünümünü kaybeder.

Göğüslerin sarkması veya cildin aşırı gevşemesi, kadınlarda estetik kaygılara yol açarak onları başka çözümler aramaya zorlar. Bu konuda en etkili tedavi hiç şüphesiz meme dikleştirme ameliyatı (mastopeksi)’dir.

Güzel ve kusursuz göğüs kavramı kişiden kişiye değişir. İdeal meme, göze hoş gelen, boyutu veya diğer yapısal sorunları ile kişiyi rahatsız etmeyen meme olarak kabul edilir. Ancak bu konuda yaş ve toplumla ilgili bazı kriterler de göz ardı edilemez.

Göğüs dikleştirme, sarkık göğüslere genel anestezi altında ideal şeklini geri kazandırmak, sıkılaştırmak ve eski haline getirmek için yapılan estetik bir ameliyattır. Mastopeksi olarak da bilinen bu estetik meme ameliyat, kadınlar arasında oldukça popüler olan ve son derece tatmin edici sonuçları olan bir cerrahi işlemdir.

Göğüsler Neden Sarkar?

Yaşla birlikte cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucu yerçekimi nedeniyle göğüsler zamanla sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme, büyük göğüsler daha erken yaşta sarkmaya neden olur. Meme dokusu ve onu bir kabuk gibi saran meme derisi statik değildir.

Göğüs boyutu ve şekli, birçok çevresel ve yapısal nedenden dolayı zamanla değişir. Bazı kadınların göğüsleri genetik ve yapısal olarak daha gevşektir ve sarkmaya daha yatkındır. Göğüs sarkmasına neden olabilecek faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Büyük göğüslerin varlığı; Büyük göğüsler ağırlığın etkisi ile daha hızlı sarkar, sarkma zaten ergenlik döneminde de gözlemlenebilir.
  • Aşırı kilo almak
  • Gebelik
  • Emzirme
  • Menopoza bağlı meme dokusunun küçülmesi ve gevşemesi
  • Yaşlanma
  • Daha önce meme büyütme için kullanılan silikon implantlar
  • Sigara
  • Aşırı güneşe maruz kalma gibi bazı çevresel nedenler
  • Obezite

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Göğüsleri sarkık olan ve bu durumdan rahatsız olan kadınlara meme dikleştirme işlemi yapılır. Meme büyüklüğü yeterli ise sadece meme dikleştirme işlemi yapılır. Basit bir meme büyüklüğü testi gereklidir. Göğüsler avucunuzun içinde toplanır. Ortaya çıkan boyut bir kadın için yeterliyse, o zaman sadece bir dikleştirme müdahalesi yapılacaktır.

Küçük ve sarkık ise meme dikleştirme ameliyatında ayrıca silikon kullanılır. Silikon istemeyen bayanlar için ikinci çözüm ise yağ enjeksiyonu ile meme büyütmedir. Ancak bu işlem meme dikleştirme sırasında yapılmaz. İlk olarak meme dikleştirme işlemi yapılır. 6 ay sonra ikinci bir ameliyatta memeye yağ enjekte edilerek meme büyütülür.

Göğüs Sarkmasının Sınıflaması

Meme başının ve çevresindeki pembe-kahverengi bölgenin (areola) yani meme başı-areole kompleksinin meme altı kıvrımına göre aşağı doğru yer değiştirmesine meme sarkması veya meme pitozu denir.

Yandan bakıldığında, normal bir memenin meme başı, meme altı kırışık seviyesinin üzerindedir ve hafifçe yukarıyı gösterir ve memenin alt kutbu (meme başı ile meme altı kıvrımı arasındaki kısım) hafifçe dışa doğru çıkıntılıdır, ancak çok fazla değildir. Meme sarkması, meme ucunun meme altı kıvrımına ve memenin alt polüne oranı ile değerlendirilir.

Hafif sarkma (1. derece): Meme başı, meme altı kıvrımında veya biraz altında (yaklaşık 1 cm), ancak alt meme hattının üzerindedir. Meme başı ters yöne bakar.

Orta derecede sarkma (Derece 2): Meme başı, meme altı kıvrımının 1 cm’den fazla altında, ancak meme ucunun altında hala bir alt meme kısmı vardır. Meme başı hafifçe aşağı doğru yönelir.

Şiddetli sarkma (3. derece): Meme başı meme altı kıvrımının oldukça altındadır ve altında meme dokusu yoktur, meme başı en aşağıdadır. Meme ucu aşağı doğru bakar.

Yalancı sarkma (psödoptozis): Meme başı meme altı kıvrımının üzerindedir ancak memenin alt kutbu sarkıktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri

Belirgin meme sarkması ve meme rahatsızlığı olan hastalar, meme küçültme ameliyatı ile aynı şekilde tedavi edilir. Bundan farklı bir meme küçültme işlemi yapılmaz. Meme hacmi çok yetersiz ise meme altına silikon protez yerleştirildikten sonra meme küçültme tekniğinde olduğu gibi fazlalık deride toplanır.

Meme bezi çıkarılmaz. Ameliyat çok sınırlı müdahaleler dışında genel anestezi altında yapılır ve müdahalenin karmaşıklığına göre ameliyat süresi 1 ile 4 saat arasında değişir.

Ameliyatın amacı sarkmış olan meme ucunu gereken seviyeye getirmek, fazla meme derisini 3 boyutlu olarak çıkarmak ve memeye daha estetik bir şekil vermektir. Meme dokusundaki sarkma ve deformasyona bağlı olarak farklı cerrahi yöntemler kullanılır ve yönteme bağlı olarak meme derisinde farklı kesi izleri bırakılır.

Bu izler meme ucunun hemen çevresinde olsa da bu izlere ek olarak meme altında dikey (lolipop, dikey), J şeklinde veya ters T şeklinde izler kalabilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyattan 5 gün sonra duş alabilirsiniz. İpler çıkarılmaz, ipler kendiliğinden erir ve yaklaşık 2-3 hafta sonra düşer. Spor sutyeni 4 hafta boyunca sürekli giyilmelidir. Bu sutyen hastanın ağrı hissini azaltır ve ona güvenlik hissi verir. Önce ödemli göğüsler yavaş yavaş oluşur. Göğüslerin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Göğüs Dikleştirme Operasyona Hazırlık

Meme büyütme koşullarını sağlayan hastalar, ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken önlemler alınarak ameliyata hazırlanır. Özellikle kan sulandırıcı ilaç ve gıdalardan uzak durulmalı, sigara da bırakılmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatından önce adayın bir meme uzmanına (ülkemizde genel cerrah) gitmesi ve olası meme hastalıkları açısından rutin muayeneden geçmesi gerekir. Ameliyatı engelleyebilecek bir meme rahatsızlığı tespit edilirse, öncelikle bu durum tedavi edilmelidir.

Öte yandan tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar veya düzenli yeşil çay tüketimi ameliyattan önce kesilmeli, genel anestezi konusunda sorun oluşturmayacak sağlıklı durumun onayı için gerekli tetkikler yapılmalı ve fiziki durum belirlendikten sonra ameliyat aşamasına geçilmelidir.

Meme Dikleştirme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Meme dikleştirme ile etkili bir sonuç elde edilmelidir. Başarılı bir sonuç elde etmek için ameliyat olan kişinin en az 18 yaşında olması önemlidir. Bu meme ameliyatı yaşı ile ilgili yasal bir zorunluluktur.

Tıbbi prosedürlere uygun olarak ve operasyonun başarısı için meme ameliyatı yaşı 18 yaş üstü olarak belirlenmiştir. Bu yaşta meme gelişir tam fiziksel ve doğal şekline ulaşır.

Aksi takdirde erken yaşta operasyon yapılırsa ilerleyen yıllarda meme dokusu büyüyerek yapılan işlemin sonucunu değiştirir. Bu sebeple gelişimini tam olarak tamamlamış bir memeye dikleştirme operasyonu yapılması her zaman daha sağlıklıdır.

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir Mi?

Sarkma çok fazla ise ve meme bezi hacmi yetersiz ise memeye silikon protez konur ve meme büyütme işlemi yapılır. Pek çok uzmana göre bu ameliyat memede teknik olarak en karmaşık ameliyattır. Ameliyat sırasında meme altına yerleştirilecek protezin boyutu ve meme derisinin şekli   belirlenir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sutyen Kullanımı

Sutyen göğüsler için çok önemlidir. Günlük yaşamda, kişinin daha rahat hissetmesi ve göğsün daha sağlam muhafaza edilmesi açısından faydalıdır. Aynı zamanda meme dikleştirme sonrası daha çabuk iyileşme için kullanılabilir. Koruyucu sutyenler memeyi olası hareketlilikten koruduğu ve yara yerlerini stabil tuttuğu için iyileşme için çok etkilidir.

Ayrıca hastaların şişliğinin azaltılmasına yardımcı olur. Yaklaşık 3 hafta bu destek giysileri kullanmak iyileşme sürecinde yardımcı olur. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatından sonra koruyucu sutyen ve korse kullanımının faydalı olduğu doktorlar tarafından vurgulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatını SGK karşılar Mı?

Meme dikleştirme ameliyatı olması gereken kişiler, sigortalarının bu ameliyatı karşılayıp karşılamayacağını merak edebilirler. Öncelikle belirtmek gerekir ki kozmetik amaçlı yapılan bir operasyon ne devlet tarafından ne de sigorta tarafından karşılanamaz.

Göğüs dikleştirme ameliyatları, kozmetik cerrahi olarak sınıflandırıldığı için şu anda SGK kapsamında değildir. Aynı zamanda özel sigorta da bu süreci kapsamamaktadır. Bu, hastanın operasyon masraflarını kendi cebinden karşılaması gerektiği anlamına gelir.

Ameliyat için ödemeniz gereken ücret bir dizi faktöre bağlıdır. Fiyatın düşük veya yüksek olmasına bakılmaksızın SGC veya özel sigorta kapsamında değildir.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir Miyim?

Emzirme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkmasına bağlıdır. Bununla birlikte, emzirmenin genellikle devam etmesi beklenir.

Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek Mi?

İnsanların göğüslerini dikleştirmek istemelerinin temel nedeni daha güzel göğüslere sahip olmak istemeleridir. Bu noktada ise meme dikleştirme sırasında meme boyutunun değişip değişmediği sorusu ortaya çıkmaktadır. Sadece dikleştirme sürecinin boyutlar üzerinde önemli bir etkisi olmadığına dikkat edilmelidir.

Bu işlem sadece daha düzgün ve daha güzel bir görüntü sağlar. Ancak istendiği takdirde gerçekten gözle görülür bir boyut değişikliği için bu ameliyata ek meme büyütme yapılabilir. Böylece hem daha dik hem de daha dolgun bir göğüse sahip olmak mümkün hale gelir.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün Mü?

Göğüsler sarkmıyorsa meme başı meme altı kıvrımının üzerindedir. Meme hafifçe sarkıyorsa meme başı meme altı kıvrımı hizasındadır. Daha fazla sarkma ile meme başı bu çizginin altındadır. Ne masaj, ne krem, ne de ilaçlar meme ucunu yukarı kaldırmaz.

Göğüs dokusu yağ ve meme bezlerinden oluştuğu için egzersiz göğüsleri dikleştirmez. Çünkü bunun için memenin içinde de kas dokusunun oluşması gerekir. Bu nedenle sarkık göğüsler ancak meme dikleştirme ameliyatı ile eski haline getirilebilir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

İnsanların ameliyattan sonra memelerini uyuşmuş hissetmeleri normaldir. Bu durum genellikle ameliyattan sonraki ilk 6 haftada ortaya çıkar. Meme uçlarının uyuşması en yaygın şikâyetlerden biridir. Alt göğüste de his kaybı olabilir. Bu noktada kesinlikle endişelenmenize gerek yok.

Çünkü uyuşukluk hali geçer. Zamanla, duyum seviyesi normal seviyesine döner. Yani belirttiğimiz gibi meme dikleştirme ameliyatı sonrası geçici bir his kaybı olması normaldir ve hastanın endişelenmesine gerek yoktur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2023

Meme dikleştirme veya meme büyütme fiyatları yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Sadece meme dikleştirme yapıldığında fiyat biraz daha ucuzdur. Mastopeksi ve silikon kombine edildiğinde veya yağ enjeksiyonu gerektiğinde fiyat yükselir.

Meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyen kişilerin ödemesi gereken ücret farklı kliniklere göre de değişkenlik göstermektedir. Ameliyatın başarılı yapılması bu aşamadaki ana faktörlerden biridir.

Başvuru yöntemi de ücretlerin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Meme dikleştirme konusunda detaylı bilgi almak için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.