Liposuction Nedir?

Liposuction, son yıllarda fazla yağlı bölgelerinden kurtulmak isteyenler için önerilen tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Diyet ve egzersizle kilo vermek ve ince görünüme sahip olmak isteyen kişiler, inatçı bölgesel yağlanmalar nedeniyle çoğu zaman hayal kırıklığına uğrar.

Öyle ki sadece kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da oldukça sık tercih edilmektedir. Özellikle burun ameliyatından sonra erkekler arasında en popüler ikinci estetik ameliyattır.

İnsanlar bu popüler prosedür hakkında ne yazık ki birçok yanlış bilgiye sahiptir. Liposuction konusunda yeterince araştırma yapmayan kilolu kişiler, liposuction ile kilo vereceklerine inanırlar. Ancak bu tamamen yanlıştır. Liposuction kilo vermek için kullanılan bir tedavi değildir.

Bu işlemin temel amacı hastayı spor ve egzersizle erimeyen inatçı yağ kitlelerinden arındırmaktır. Kısacası liposuction obezite tedavisi değildir. İşlem sonrası hasta 10-15 kg’dan fazla kaybetmez.

Liposuction, vücudun belirli bölgelerindeki fazla yağ birikimlerinin özel bir vakum veya enjektörler kullanılarak emilerek alınması işlemidir. Bu kesinlikle kilo verme ameliyatı değil, vücudun konturunu (şeklini) düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyat ile genişlemiş, diyete ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan çıkarılır. Aynı zamanda mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılır.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction’da inatçı yağ dokusunun olduğu bölge önce özel bir sıvı enjeksiyonu (tümesan enjeksiyon) ile şişirilir. Daha sonra bu alanda veya yanında birkaç milimetre uzunluğunda kesiler yapılır. Bu kesilerden cilt altı tabakasına 2-6 mm çapında “kanül” adı verilen küçük metal tüpler yerleştirilerek hastanın durumuna göre bir vakum cihazına bağlanır.

Yağ birikimi, şişirme solüsyonu ile sertleşme, kırılma ve grid mantığı ile aspirasyon yapılan bölgelerde kanül uygun derinliğe hareket ettirilerek fazla yağ alınır. Vakum yardımıyla yağların emilmesi işlemine istenilen vücut konturu ve pürüzsüz bir cilt yüzeyi elde edilene kadar devam edilir.

Liposuction Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

Liposuction hakkında düşünmeye başladığınızda yapmanız gereken ilk şey, fazla kilolarınızdan kurtulmaktır. Çünkü bu yazının diğer bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi liposuction bir kilo verme işlemi değil, bir şekillendirme işlemidir. Ayrıca aşırı kilolu kişilerde liposuction yapılması insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Kilo verdiniz ve işlem için hazırsınız. Doktorunuzu belirlediniz. Şimdi sigarayı bırakma zamanı. Bunun nedeni sigaranın kan dolaşımını bozması ve ameliyat sonrası iyileşmeyi geciktirmesidir. Kullanmakta olduğunuz ilaçları mutlaka doktorunuza söyleyiniz. Kan sulandırıcı ve vitamin almayı bırakın. Bazı bitkisel preparatlar da operasyondan önce kesilmelidir.

Liposuction Ameliyatı Sonrasında Neler Yapmalıyım?

Ameliyat bitiminde hastaya kanamayı ve serum birikimini azaltmak, cilt oluşumunu ve sıkılaşmayı teşvik etmek için 1-3 ay boyunca giyeceği özel bir korse verilir. Vakumun uygulandığı yerde şişme, morarma, karıncalanma ve yanma meydana gelebilir. 1-2 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

Kanül girişindeki yara izi de 2-6 ay içinde belirsiz hale gelir. Tüm liposuction ameliyatlarında olduğu gibi, doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uymalısınız. Birkaç saat dinlendikten sonra kalkar ve günlük işlerinizi yapabilirsiniz. 1 ay boyunca ağır iş veya egzersiz yapmayın. Mümkünse sigarayı bırakın, olmuyorsa en az 1 ay içmeyin.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Yetişkin bir vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücrelerinin sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar, bu da kilo alımına yol açar. İnsanların kilo vermesinde en önemli faktör beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzıdır. Kilo kaybı için uygun diyet, egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı gereklidir. Ancak bu koşulları sağlayan kişilerde dahi inatçı (statik) yağ birikintileri oluşabilmektedir.

En sık gövde kısımda yer alan karın, bel, kalçalar, bacaklarda ise dış ve iç uyluk, diz gibi bölgeler diyet ve egzersize dirençli yağ birikimleri olur. Bu bölgelerdeki fazla yağ, diyet ve egzersiz yoluyla bir ölçüde elimine edilir. Egzersiz ve diyet miktarının arttırılması bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasında bozulmaya yol açar. Bu bölgelerdeki yağlardan kurtulmanın en etkili yolu liposuctiondır.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

En yaygın liposuction uygulaması yaptırılan bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kalçalar
 • Karın ve Bel (Göbek)
 • İç ve dış uyluk
 • Dizlerin üzeri
 • Boyun
 • Omuz
 • Meme (erkek)

Yağ giderme için daha az tercih edilen alanlar:

 • Alt bacağın diz altındaki kısımları (özellikle ince kanüllerle)
 • Gluteal Bölge (Kalça) (Glüteal) bölgede aşırı çıkıntı ve asimetri olduğunda tercih edilebilir.)
 • Meme

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde işlemi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için kanülün cihaz tarafından otomatik olarak titreştirildiği bir yardımlı liposuction tekniği de bulunmaktadır. Ultrason enerjisi (vaser liposuction) ve lazer enerjisi (lazer liposuction) da son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır.

Bu işlemlerde fazla yağ dokusu ultrasonik dalgalar veya lazer ışınları kullanılarak parçalanır ve daha sonra benzer bir şekilde vakum kullanılarak uzaklaştırılır.

Konvansiyonel (klasik) yönteme göre bu iki yöntemde ağrı, kanama, doku hasarı ve dalgalanmalar gibi komplikasyonlar daha az olur ve ameliyat sonrası cilt daha iyi gerilir. Liposuction amacı vücuttaki fazla yağların alınmasıdır. Araç olarak çeşitli yöntem ve teknikler kullanılmaktadır.

Vaser Liposuction

Vaser liposuction sistemi ile önce deri altı yağ dokusuna bir miktar sıvı verilir. Ultrasonik enerji, bu sıvının verildiği ortama özel bir cihaz kullanılarak iletilir. Böylece bu ultrasonik enerji sıvı ile yağ hücreleri arasında yayılır. Yağ hücreleri sallayarak diğer sinir, damar ve bağ dokusundan ayrılır.

Klasik liposuctionda da dokular arasına sıvı enjekte edilir. Sıvı ve yağ hücreleri biraz ayrılır ama o hücreler el yordamı ile çekip çıkarılır. Vaser liposuction, ultrasonik enerji hücreleri ayırdığı için diğer yapılara daha az zarar vererek daha fazla yağın alınabilmesini sağlar.

Vaser’in en büyük faydalarından biri, yapan kişiye daha fazla rahatlık, hastaya daha az morarma, daha az travma, daha hızlı hareketler ve daha fazla yağ aldırmasıdır. Kolajen üretimini geri kazandırdığı için cildi biraz daha iyi topladığına dair bilgiler de vardır.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction, sarkmış ve gevşek cildi sıkılaştırarak ve yağ birikintilerini eriterek belirli bölgelerdeki çizgileri iyileştirmek için tasarlanmış nazik ve hassas bir tekniktir. Lazer liposuction uygulanabilecek alanlar boyun, omuzlar, karın, iç ve dış bacaklardır.

Lazer liposuction çene, dirsek, diz ve ayak bileğinin mikro liposuction için de kullanılabilir. Bu yöntemin önemli avantajlarından biri lokal anestezi veya sedasyon altında yapılabilmesidir.

Liposuction Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Ameliyat sonrası kilo alımı kesinlikle önlenebilir bir durum değildir. Liposuction kilo vermek veya kilo alımını önlemek için yapılmadığından ameliyatın etkisi hastanın günlük yaşantısına bağlıdır. Hasta egzersiz ve diyete sadık kalırsa, ameliyatın etkisi kalıcı olacaktır.

Ağrılar Çok Olur Mu?

Aslında bu durum kişiden kişiye değişir ama hasta bildirimleri ağrının çok hafif olduğu ya da ilaçla hafifletilebildiği şeklindedir. Hastanede kaldığınız süre boyunca ağrı kesici tedavi sizi rahat ettirecek şekilde uygulanır.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Uygulanacak olan bölgeler;

 • Kalça
 • Basen
 • Üst bacak iç ve dış kısımları
 • Karın ve bel bölgesi
 • Diz üstündeki dış ve iç bölgede oluşan yağ dokusu
 • Gıdı bölgesi
 • Kulakların alt ve ön bölgesi
 • Dizlerin iç yanları
 • Kolların arka ve ön kısımları
 • Ayak bileği dış ve iç kısmı

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi ile Mi Yapılır?

Liposuction, deri altı yağının vakum sistemi kullanılarak vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Küçük bir alanda yapılacaksa lokal anestezi ile birden fazla ama küçük alanlarda yapılacaksa sedasyon ve lokal anestezi altında, büyük ve çok sayıda yapılacaksa genel anestezi ile yapılır.

Liposuction Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, liposuction da kanama ve anesteziye dair riskler taşır. Liposuction’ın olası komplikasyonları şunları içerir:

Kontur düzensizlikleri: Düzensiz yağ giderme, zayıf cilt elastikiyeti ve anormal iyileşme nedeniyle cildiniz düzensiz, dalgalı veya solgun görünebilir. Bu değişiklikler kalıcı olabilir. Liposuction sırasında kullanılan ince bir tüp (kanül) ile cilt altında yapılan zedelenme, ciltte kalıcı olarak yamalı bir görünüm bırakabilir.

Sıvı birikimi: Deri altında geçici olarak sıvı birikimleri (seromalar) oluşabilir. Bu sıvının bir iğne ile boşaltılması gerekebilir.

Duyu kaybı: Etkilenen bölgede geçici veya kalıcı uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Geçici sinir tahrişi de mümkündür.

Enfeksiyon: Deri enfeksiyonları nadirdir ancak mümkündür. Ciddi bir cilt enfeksiyonu yaşamı tehdit edebilir.

İç organlarda delinme: Nadir durumlarda, çok derine nüfuz eden bir kanül bir iç organı delebilir. Bu, acil cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yağ embolisi. Gevşek yağ parçaları parçalanıp kan damarlarına girebilir, akciğerlerde birikebilir veya beyne gidebilir. Yağ embolisi tıbbi bir acil durumdur.

Böbrek ve kalp sorunları: Sıvılar verildiğinde ve emildiğinde elektrolit seviyelerindeki değişiklikler, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden böbrek, kalp ve akciğer sorunlarına neden olabilir.

– Lidokain toksisitesi: Lidokain, ağrıyı azaltmak için genellikle liposuction sırasında verilen sıvılara eklenen bir anesteziktir. Genellikle güvenli olmakla birlikte, nadir durumlarda lidokain zehirlenmesi meydana gelebilir ve ciddi kalp ve merkezi sinir sistemi sorunlarına neden olabilir.

Liposuction Kilo Verme Amacıyla Yapılabilir Mi?

Elbette liposuction sonucunda birkaç kilo kaybedilir ancak bilmeniz gereken ilk şey, bunun kilo verme ameliyatı olmadığıdır. Yağ aldırma ameliyatı bir vücut şekillendirme işlemidir. Çünkü aynı seansta sadece bir bölgeden veya birden fazla bölge olsa bile alabileceğiniz maksimum yağ miktarı 8-10 litredir.

Bu yaklaşık olarak 7-8 klograma karşılık gelir. Fazlası hastanın iyileşme süresini uzatır ve zorlaştırır. Daha fazla işlem gerektiren bölge varsa bunları seanslara bölmek daha doğru olacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Diyet ve egzersizle verilen kiloların ardından kalan bölgesel yağların alınarak vücudun şekillendirilmesi işlemidir.

Bir Seferde Kaç Litre Alınabilir? Liposuction Tekrar Yapılabilir Mi?

Hastanın vücudunun dengesi ve fonksiyonları bozulmadan ortalama 4-5 litre yağ alınabilir. Ancak gerekli sıvı ve kan desteği sağlanarak daha fazla yağ alınması da(8-10litre) mümkündür. Bu işlemde cerrahın tercihi oldukça önemlidir. Fazla miktarda yağ alımının gerektiği durumunda 3-6 aylık aralıklarla liposuction tekrarlanabilir.

Liposuction Fiyatları 2023

Liposuction fiyatları yağın alındığı bölgeye göre değişmekte olup net fiyat muayene ile belirlenmektedir. Muayenehanemiz ile iletişime geçerseniz size ortalama fiyat hakkında bilgi verirler. Ama belirttiğimiz gibi net liposuction fiyatı ancak birebir görüşmeler neticesinde belirlenir. Liposuction fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.