Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Karın Germe Ameliyatı, karnı daha ince ve daha sıkı hale getirmek için yapılan kozmetik bir cerrahi işlemdir. Operasyon karın duvarının kaslarını ve fasyasını sıkılaştırmayı, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunu çıkarmayı içerir. Karın germe ameliyatı, çeşitli nedenlerle karın bölgesinde deri sarkması olan kişilere uygulanan karın germe ameliyatı işlemidir.

Bu ameliyat, karın derisi gevşek ve sarkık olan kişilere yapılan bir estetik cerrahi uygulamasıdır. Zayıflamış karın sarkık hale gelir ve kötü görünür. Bu bölgedeki fazla deriyi alma ve sıkılaştırma işlemine karın germe denir.

Operasyon karın duvarının kaslarını ve fasyasını sıkılaştırmayı, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunu çıkarmayı içerir. Bu tip cerrahi prosedür genellikle hamilelik veya önemli kilo kaybı sonrasında sarkmış veya gevşek dokusu olan hastalarda gereklidir. Karın germe ameliyatları kapsam bakımından farklılık gösterir ve genellikle kategorilere ayrılır.

What is Tummy Tuck? 

Abdominoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatının türü kullanılan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Daha önce sezaryen ameliyatı olmuş hastalarda mevcut yara izinin olduğu bölge ameliyat için kullanılabilir. Daha önce sezaryen yapılmadıysa yeni kesi bikini altında kalan bölgeden yapılacaktır. Böylece görünür yerlerde hiçbir iz kalmayacağından emin olabilirsiniz.

Karnın mini ve tam gerdirilmesi gibi farklı yöntemlerle yapılan ameliyatlar vardır. Hangi yöntemin kullanılacağına doktorunuz karar verecektir. Muayeneden sonra hastaya en uygun teknik belirlenir ve uygulama yapılır. Bu konuda doktorunuz size operasyon öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda gerekli bilgileri verir.

Karın Germe Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Karın derisi sarkmasının ve kaslarda zayıflamanın birçok nedeni olabilir. Kilo almak ve vermek en basit nedenlerinden biridir. Belli bir yaştan sonra zamanla gevşeme her insanda kaçınılmazdır. Karın germe ameliyatı hamilelik sonrası sarkma, aşırı kilo kaybı veya hızlı kilo kaybı nedeniyle karında şekil bozukluğu gelişen hastalar için uygundur.

Abdominoplasti sadece kadın hastalara uygulanan bir ameliyat değildir. Karın bölgesi daha estetik ve tonlu hale gelir. Bu operasyonun günümüzde pek çok kişinin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Karın Germe Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Hemen hemen herkesin estetik sorunları var. Bu korkular özellikle son zamanlarda arttı. Estetik cerrahi prosedürleri özellikle kilo sorunları söz konusu olduğunda önemlidir. Son zamanlarda, kilo alma ve verme vakaları daha yaygın hale geldi.

Bu doğrultuda karında estetik ameliyatlara olan ihtiyaç artmaktadır. 18 yaşını doldurmuş herkes bu ameliyatı olabilir. Ancak 18 yaşından büyük olmak yeterli değildir. Aynı zamanda sağlığınız da bu işleme uygun olmalıdır.

Karın Germe Ameliyatında İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatından sonra uyandığınızda, karnınızın etrafında baskılı bir bandaj olduğunu görürsünüz. Bu pansuman, ameliyattan sonra oluşabilecek şişlik ve kanamayı azaltmak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda cilt altına drenaj tüpleri yerleştirilir.

Bu tüpler 5-6 gün içinde çıkarılır. 18 gün içinde aktif bir hayata başlayabilir. 6-8 hafta sonra sportif aktiviteler başlar. Ameliyattan sonra özel olarak tasarlanmış korse kullanımı en az iki hafta sürer ancak korsenin 4-6 hafta boyunca giyilmeye devam edilmesi önerilir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin ameliyat olmadan önce dikkat etmesi gereken birçok farklı konu vardır. Öncelikle kanı incelten ilaçlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca operasyon öncesi ağrı kesici almaktan da kaçınılmalıdır.

Ameliyattan en az 2 ay  önce alkol ve sigaradan uzak durmak önemlidir. Ayrıca işlemden 8 saat öncesinden yeme ve içme bırakılmalıdır. Vitamin hapı kullanan kişiler de gerektiğinde bu haplara ara vermelidir. Genel olarak ameliyat öncesi dönem için doktorun talimatlarına uymak oldukça önemlidir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanılması önemlidir. Aynı zamanda, verilen tüm talimatları izlemeniz yararlı olacaktır. Ani hareketlerden kaçınmak için birkaç hafta faydalı olacaktır. Aynı zamanda karın germe ameliyatı geçirmiş kişiler karın bölgesini ve özellikle üzerindeki dikişleri korumalıdır. Ameliyattan sonra bilmeniz gereken beslenme sorunları da vardır.

Doktorunuz yemek yerken ve içerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Bunlara uyarsanız yediklerinizle ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır. Hastalar ayrıca yeterince sıvı içtiklerinden emin olmalıdır. Tüm bunlar ve daha fazlası ameliyat sonrası karın germe ameliyatı olan kişilerde dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Abdominoplasti Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Bu ameliyatı yaptırmayı düşünen kişilerin ağrıdan korkması normaldir. Ancak korkulacak herhangi bir durum yaşanmaz. Ameliyat sırasında hastaya genel anestezi verilir. Yani işlem sırasında hasta hiçbir şey hissetmez. Bazı durumlarda lokal anestezi de kullanılır.

Lokal anestezi sırasında herhangi bir ağrı hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde hafif ağrı oluşabilir. Bu ağrı geçici ve kısa sürelidir. Karın germe ameliyatı sonra doktorunuz size ağrıyı dindirmek için ilaç verecektir. Bu ilaçlar sayesinde ameliyat sonrası ağrılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatında Kullanılan Yöntemleri

Abdominoplasti çok yönlü bir ameliyattır. Mini karın germe, klasik karın germe, uzatılmış karın germe, dairesel (360 derece) karın germe ( fraksiyonel karın germe), endoskopik karın germe alanlarına ayrılmaktadır.

Mini Karın Germe (mini abdominoplasti) Estetiği

Karın sarkması daha sınırlı olan hastalarda uygulanan bir işlemdir. Bu operasyonda sarkık deri alanı çıkarıldıktan sonra tekrarlayan dikişlerle işlem tamamlanır. Daha az sarkma olduğu için iz genellikle sezaryen uzunluğunda biraz daha uzundur kadardır. Bu ameliyata sıklıkla liposuction eklenir. Kısa sürede iyileşme ve normal yaşama dönme mümkündür.

Tam Karın Germe Operasyonu

Büyük karın sarkması olan hastalar için uygundur. Bu yöntemde göbek deliğiniz de yer değiştirecektir. Ameliyat izinin uzunluğu 20-25 cm’dir. Bu operasyon, 5 gün sonra kaldırılan drenaj gerektirir. Günümüzde en yaygın kullanılan yöntemdir.

Kilonuz ve deri sarkma oranınız yüksekse tam karın germe yani uzun izli karın germe olmaya adaysınız demektir. Diğer operasyonlardan temel farkı işlem alanının daha geniş olması ve bu sebeple yara izinin uzun olmasıdır.

İzsiz Karın Germe Ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)

Endoskopik germe, giderek yaygınlaşan şekilde günümüzde karın bölgesine uygulanan estetik cerrahi işlemlerden biridir. Karın bölgesindeki hafif sarkmaları gidermek için kullanılır. İzsiz germe ameliyatı olarak da bilinir. Özellikle hamilelik döneminde karında şekil bozuklukları ve kas kaybı olan kişiler için ideal bir yöntemdir.

Ameliyat sırasında göbek deliğinden girilir. Böylece bu bölgedeki kaslar kolayca restore edilir. Ameliyat, kesi açılarak yapılmadığı için ameliyat sonrası iz kalmaz. Ancak bu yöntemin karın bölgesinde deri fazlalığı çok olan kişiler için uygun olmadığı unutulmamalıdır. Yani karın bölgesinde daha az deriye sahip olanlar için uygun bir tekniktir.

Karın Germe Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genel Anestezi Mi Uygulanır?

Karın germe ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılır.

Karın Germe Estetiği Ne Kadar Sürer?

Tam karın germe operasyonun kapsamına göre 1 ile 5 saat arasında sürebilmektedir. Kısmi karın germe (mini karın germe) 1-2 saat içinde yapılabilir.

Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Karın germe operasyonu isteyen kişileri endişelendiren önemli konulardan biri de ameliyatın riskleridir. Herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, karın germe ile ilgili bazı riskler vardır. Bununla birlikte, genel olarak, basit etkiler vardır ve ciddi sorunlar nadirdir. Doktorun talimatlarına uyarsanız herhangi bir sorun olmayacaktır.

İyileşme süreci de kolay ve hızlıdır. Operasyon sonucunda ortaya çıkabilecek bazı sorunlar; kanama, sıvı birikimi, kan pıhtılaşması, enfeksiyondur. Bu durumda ameliyat dikiş yerlerinin yeniden açılarak temizlenmesi gibi bir durum ortaya çıkabilir. Sorunsuz bir süreç için mutlaka uzman doktorunuzun tavsiye ve talimatlarına uymalısınız.

Karın Germe Estetiği Sonrası Hamilelik

Sarkık ve gevşek karından kurtulmak isteyen kişiler karın germe ameliyatı olabilirler. Ancak bu noktada insanların kafalarına takılan çeşitli soruları sorması oldukça normaldir. Bu sorulardan biri karın germe sonrası hamile kalmanın mümkün olup olmadığıdır. Ameliyat olan kişiler için ameliyattan sonra hamile kalmak için herhangi bir engel yoktur.

Ama tabi belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu konuda doktorunuzdan yardım alarak hamilelik sürecinizi planlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra hamile kalabilmek için en az 1 yıl beklemek gerektiği unutulmamalıdır. Bu sürenin sonunda hamile kalmada herhangi bir engel veya sakınca yoktur.

Hamilelik Sonrası Karın Germe Ameliyatı

Estetik karın ameliyatları doğumdan en erken 9 ay sonra yapılabilmektedir. Doğumdan sonra kadın vücudunda 9-12 ay süren fizyolojik bir iyileşme sürecine girer. İdeal olarak bu iyileşme tamamlanınca kalan deformasyonlara müdahale edilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Karın Germe

Herhangi bir metabolik ameliyat veya kilo verme yönteminden sonra karın germe ameliyatı yapılabilir. Uygulanan metot esnasında estetik operasyon yapılmaz. Önce kilo verme gerçekleşmeli, ardından sarkan karın derisi yeni bir operasyon ile düzeltilmelidir. Bu da en erken 1 yıl sonra yapılabilir.

Ameliyat Sonrasında İz Kalır Mı?

Ameliyat sonrasında karın dersinde izler kalabilir. Bu izlerin görünümü genellikle kişiden kişiye değişir. Önemli olan yara bölgesinin bikini bölgesinde kalmasına dikkat edilmesidir. Böylece izler mayo veya bikini giyildiğinde görünmez ve bu sebeple kişiyi rahatsız etmez.

Germe ameliyatı sonrası 6 ayın sonunda izler daha silik hale gelir. Bilinmelidir ki tedavi sırasında sigara ve benzeri şeyler tüketmek iyileşmeyi geciktirecektir. 1 yıl sonra, izler çok daha koyu hale gelir. Daha önce sezaryen ameliyatı olmuş kişilerde yeni kesi açılmaz ve işlem aynı bölgeden yapılır.

Karın Germe ve Liposuction Beraber Yapılır Mı?

Karın germe estetik görünüm açısından oldukça faydalı bir işlemdir. Karın germe ameliyatına ek olarak liposuction uygulamak çok sık tercih edilmektedir.

Böylece daha verimli sonuçlar alınabilir. Karın ve bel bölgesini daha kusursuz hale getirmek isteyen kişiler için oldukça etkili işlemlerdir. Liposuction ile fazla yağ ve deri alındıktan sonra germe ile sonuç mükemmelleşir.

Tummy Tuck & Liposuction Combination

Ameliyatsız Karın Germe Mümkün Mü?

Karı derisi sarkmış ise bunu ameliyatsız olarak germenin başka hiçbir etkili yolu yoktur. Endoskopik olarak mini karın germeler uygulansa da hepsi cerrahi prosedürün varyasyonlarıdır.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe ile Geçer Mi?

Doğumdan sonra hamile kadınlarda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan ilki doğumdan sonra ortaya çıkan çatlaklardır. Doğumdan sonra oluşan yırtıkları gidermek için germe ameliyatı tercih edilebilir. Kilo kaybından kaynaklanan çatlaklar için de uygun bir yöntemdir.

Karın Fıtığı Karın Germe ile Giderilir Mi?

Ameliyat sırasında karın kasları restore edilir. Ayrıca karın bölgesindeki fıtıklar da alınabilir. Bu da hem estetik hem de sağlık açısından anlam ifade eden işlemlerin bir arada gerçekleştirilebileceği anlamına gelir.

Karın fıtığı, birçok insanın karşılaştığı ciddi bir sorundur. Bu sorundan kurtulmak için doktora gidebilir ve gerdirme ile birlikte fıtığı onarmak için ameliyat isteyebilirsiniz.

Ameliyat Yazın Uygulanır Mı?

Yılın herhangi bir zamanında karın germe ameliyatı uygulanabilir. İşlemi istediğiniz zaman tercih etme seçeneğiniz vardır. Yani yazın karın germe yaptırabilirsiniz. Ancak, dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır.

Öncelikle yaz aylarında ameliyat olacaksanız izlerin güneşle temasını engellemeniz gerekir. Uygun güneş koruma faktörlerinin kullanılması önemlidir. Bunun yanında yaz sıcağından dolayı ameliyat sonrası izlerin bir kısmı kaşınabilir. Bu da rahatsız edici bir durumdur. Bu faktörler göz önüne alındığında yaz aylarında ameliyat olmanızda bir sakınca yoktur.

Oluşan Yara İzlerine Lazer Uygulaması Yapılabilir Mi?

İlerleyen zamanlarda yara izleri kişiyi rahatsız ettiği takdirde ek lazer uygulaması yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Karın germe ameliyatı fiyatları, ameliyat çeşidine ve seçilen hastanenin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Seçilen hastane maliyet ve etkinlik açısından değerlendirilmeli ve sadece ucuz olduğu için tercih edilmemelidir.

Bu nedenle operasyon başarısı her zaman ilk öncelik olmalı, sağlıklı güzellik sunan muayenehaneler her zaman tercih edilmelidir. Karın germe ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi için muayenehanemizi arayabilir veya Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Karın germe ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Who Is Abdominoplasty Suitable For?