Post Bariatrik Cerrahi

Post bariatrik cerrahi bu sorunlarda etkili çözüm sunar. Fazla kilolu veya obez olmak estetik açıdan istenmeyen bir görünümün yanında pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Doktor ve beslenme uzmanı gözetiminde kilo vermiş kişilerde veya obezite cerrahisi geçirmiş hastalarda vücudun çeşitli bölgelerinde sarkma olabilir.

Bu sarkma karın, göğüs, bel, kalça, sırt, kol ve bacaklar ve yüzde oluşur. Kişi ideal kilosuna ulaştığında bile bu bölgelerde oluşan sarkma ve şekil bozukluğu hastaların istenilen vücut şekline sahip olmasına engel olur.

Kilo alımına bağlı olarak cilt dokusu genişler. Genişleyen cilt dokusu kilo kaybı ile sarkar. Bu kısır döngü, kişinin sağlığı değişene kadar devam edebilir. Bilinçsiz kilo alımı ve diğer hormonal dengesizliklere bağlı cilt deformasyonu kilo verme her geçen gün daha belirgin hale gelir.

Zayıflamaya bağlı olarak içi boşalan cilt dokusu kaybolmadığı ve esnekliğini kaybettiği için hoş olmayan görünüme neden olur. Doktorlar post bariatrik cerrahi ile cilt dokusunun doğru şekilde restore edilmesini ve vücudun daha pürüzsüz bir şekle sahip olmasını sağlar.

Post – Bariatrik Cerrahi – Vücut Şekillendirme Nedir?

Postbariatrik cerrahi nedir? Cevap, obezite cerrahisi sonrası obez hastalarda hızlı kilo kaybına bağlı olarak vücutta oluşan sarkma, kırışıklık ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi için kullanılan cerrahi prosedürde yatmaktadır.

Vücuttaki yağ oranı hastalarda cildi gerer ve kilo verme sonucu cildin elastik yapıdan yoksun olması nedeniyle yeterli sıkılaşma olmaz. Bu da görünümü kötü şekilde etkiler.

Kimler Post Bariatrik Cerrahi (zayıflama sonrası estetik cerrahi) Adaylarıdır?

Post bariatrik cerrahinin hangi hastalarda kullanıldığı önemlidir. Kilo verdikten sonra bu cerrahiyi düşünen hastalarda bazı özel şartlar aranmaktadır:

  • Vücutta ideal kilo noktasına ulaşılmalı ve nihai kilo sabit tutulmalı ve korunmalıdır.
  • Karın, kollar, göğüs, yüz ve bacaklardaki sarkmalar ve kırışıklıklar endişe verici boyutlara ulaşmalıdır.
  • Uygulanan diyet cilt sarkmasını engelleyememelidir.
  • Uygulanan sporlar cilt gerginliğine katkıda bulunmamalıdır.

Bu gibi durumlardan sonra, uzmanlar tarafından konsültasyon ve kontrolden sonra post-bariatrik cerrahi işlemi yapılır. Ameliyat yardımı ile kilo vermeye bağlı kötü görünüm düzeltilir.

Postbariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Obezite halsizlik ve fizyolojik bozukluklara yol açar. Bu da tansiyon ve şeker hastalığı gibi metabolik bozukluklara yol açar. Bu nedenle, vücut kitle indeksi ortalamanın üzerinde olan kişilerin sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için obezite cerrahisine ihtiyacı olabilir. Post bariatrik cerrahi sadece estetik amaçlara hizmet eden bir işlem değildir. Kişinin günlük hayatını sorunsuz bir şekilde devam ettirebilmesi ve yaşam kalitesini artırabilmesi için gereklidir.

Örneğin mide küçültme ameliyatı sonrası ani kilo kaybının olduğu ve vücudun farklı bölgelerinde sarkmaların oluştuğu durumlarda post bariatrik cerrahi yapılmalıdır. Vücuttaki gevşeklik düzeltilerek cilde eski sıkılığı geri yüklenir.

Genel olarak, bu operasyon insanların hayal ettikleri estetik görünüme kavuşmalarını ve uzun yıllar boyunca istedikleri kıyafetleri rahatça giymelerini sağlar. Fit bir vücut, kişinin zihinsel olarak iyi hissetmesini ve sosyal hayatta aktif olmasını sağlar.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler ve antibiyotikler 1 hafta süreyle kullanılmalıdır. İlk 4 hafta cinsel temastan kaçınılmalıdır. Ameliyat sırasında dren takılırsa bu drenler 4-5 gün içerisinde alınacaktır.

Vücut desteği için korse işlemden sonra 2 ay  süreyle giyilir. Post bariatrik cerrahi sonra emboli riskini ortadan kaldırmak için kompresyon çorabı kullanılır. Alkol ve sigara gibi iyileşme sürecine olumsuz etki eden maddeler kullanılmamalıdır.

İş hayatında çok aktif olan ve sürekli ayakta olan kişilerin izin alarak en az 2 hafta dinlenmesi gerekir. Aksi takdirde, dikişlerde hasar olabilir ve komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle doktorunuza işinizle ilgili daha fazla bilgi vermeli ve size sorun çıkarabilecek aktivitelerden kaçınmalısınız. Bir kişinin çalışma hayatı iyileşme sürecini etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Post Bariatrik Hastalarda Kol ve Uyluk Germe Nasıl Yapılmaktadır?

Hızlı ve dramatik kilo kaybı sonucu vücutta sarkma yaşanan en yaygın bölgelerden biri kollardır. Özellikle üst kol ve omuz bölgesinde, hareket özgürlüğünü ve kıyafet seçimini kısıtlayan katlanmalar meydana gelebilir. Bu durumda brakioplasti olarak da adlandırılan kol germe işlemi gerekli olabilir.

Kol germe ameliyatları tek başına yapılabileceği gibi post-bariatrik cerrahi kombine estetik ameliyatların bir parçası olarak da yapılabilmektedir. Ameliyat maksimum hasta konforu için genel anestezi altında yapılır ve genellikle 2 saat sürer.

Kol germe cerrahisinde elastikiyetini kaybetmiş cilt dokusu çıkarılır, bölgedeki doku yeniden yapılandırılır ve estetik dikişlerle ameliyat tamamlanır. Kol germe ameliyatı planlanırken deri kalınlığı ve fazla deri miktarına göre kesi yapılacak bölge belirlenir. Ameliyat sırasında cilt altı dokusunda fazla yağ varsa liposuction da yapılabilir.

Tek başına veya kombine estetik cerrahinin bir parçası olarak uygulanabilen bacak ameliyatları, uyluk germe ameliyatları olarak da bilinir. Ani ve hızlı kilo kaybı olduğunda uyluk bölgesinde sarkmalar olabilir.

Estetik memnuniyetsizliğe yol açabilen ve hastanın hareketini kısıtlayabilen bu sarkma, bacak içi germe ameliyatı ile düzeltilebilir ve kişi daha ince bacaklara sahip olabilir.

Diğer kombine estetik ameliyatlarda olduğu gibi bacak germe ameliyatında deri altı yağları dirençli olan hastalarda vücuttan fazla yağın alınması için liposuction kullanılabilir. Genel anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık 2 saatte tamamlanır.

Belt Lipektomi (Torsiyon Plasti) Nedir? Nasıl Yapılır?

Torsiyon plasti, çok kilo vermiş kişilerde karın, bel ve sırtta oluşan sarkmaları hedef alır. Bu işlem, alt beden ve üst bedende pantolon şeklinde aşağı doğru çeken, cildinizdeki sarkmaları toparlamayı sağlayan başarılı bir operasyondur.

Torsion Plasti kullanıldığında karın ön duvarı ve yanlardaki sarkma nedeniyle oluşan fazla doku çıkarılır. Uyluklardaki erime durumu, uyluk şekillendirme uygulaması yani kalça büyütme uygulaması ile düzeltilir.

Post Bariatrik Hastalarda Göğüs Dikleştirme/Germe Ameliyatı

Kilo kaybı ile birlikte meme dokusundaki yağ miktarının azalması memelerin sarkmasına ve vücut oranlarının bozulmasına neden olabilir. Kilo vermek ve daha fit görünmek isteyen hastalar meme küçültme, meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonlarından yararlanabilirler.

Hastanın ihtiyacına göre planlanan estetik meme ameliyatları ile meme asimetrilerini düzeltmek de mümkündür. Meme estetiği denilince akla ilk olarak kadınlar gelse de, hızlı kilo veren erkekler meme sarkması yaşayabilir. Bu durumda jinekomasti olarak bilinen erkek meme büyümelerinde cerrahi düzeltmeyi düşünmek gerekebilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Hamile Kalmak ya da Süt Vermek Mümkün Müdür?

Bu konuda herhangi bir sorun olmayacaktır. Çünkü protez meme dokusunun altına hatta kas altına yerleştirilir. Yani süt kanalları ile protez arasında herhangi bir metodik veya teknik bağlantı yoktur. Dolayısıyla bu operasyonlardan sonra çocuk doğurmak ve çocuğa süt vermek aynı şekilde devam eder. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı kısıtlamalar olabilir.

Protez ile meme büyütme ameliyatı, doğum ve emzirme döneminde olan kadınlarda memeleri büyütecek, sütle dolduracaktır. Emzirmenin tamamlanmasından sonra memeler eski şeklini alır yani küçülür.

Bazen bu büyümeyi ve küçülmeyi kontrol etmek ya da ne kadar şiddetli olacağını tahmin etmek mümkün olmaz. Bu nedenle ameliyatı planlayanlar hemen bebek sahibi olacaklarsa ameliyatı bir süreliğine erteleyebilirler.

Meme Protezi Ameliyatlarının Meme Kanseri Oluşumuyla Bir İlgisi Var Mıdır?

Protez ameliyatı en etkili meme büyütme yöntemidir. Meme büyütme ameliyatı sırasında memelerin boyutunu ve şeklini artırmak için meme protezleri kullanılır. Dünyada en sık kullanılan meme protezleri silikon protezlerdir.

Protezlerin özellikleri yıllar içerisinde geliştirilerek kullanım ömrü uzadı. Daha güvenli hale gelen ürünlerin deformasyon riski önemli ölçüde azaldı. Bununla birlikte, silikonun geçmişteki ve günümüzdeki eksiklikleri nedeniyle, silikon ve kanser arasındaki bağlantı hala sorgulanmaya devam etmektedir.

En yaygın efsane silikonun kansere neden olduğudur. Meme büyütme ameliyatlarında meme protezi olarak kullanılan iki farklı malzeme vardır; silikon ve tuzlu su. ABD’de yapılan çalışmalar sonucunda bu 2 implantın meme kanserine hiçbir etkisinin olmadığı gösterilmiştir.

Bilimsel çalışmalar sonucunda silikonun meme kanserine neden olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Özellikle son zamanlarda üretilen silikon protezler herhangi bir zararlı madde içermemektedir.

Aynı zamanda vücutta patlamaz ve silikon jel pratik olarak yayılmaz. Bu protezlerin sert bir cisimle veya güçlü bir darbeyle vurulsa dahi yırtılma riski çok düşüktür. Daha önce de belirtildiği gibi, kanser gelişimi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

İyileşme süresi her hasta için değişir, ancak genellikle post bariatrik cerrahi işleminizden iki hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Kesin süre, tedavi edilen bölgeye ve vücudunuzun doğal iyileşme sürecine bağlıdır. Ofis tarzı bir işiniz varsa daha kısa sürede dönebilirsiniz.

Ameliyattan sonra günlük yaşama dönülmesi için ortalama 2 haftalık bir süre gereklidir. Bu dönemde korse kullanmak, şişliği azaltmak ve ağrıyı gidermek için gerekir. Hareketli bir işe dönmek için en az 3 hafta beklemelisiniz.

Bu süre zarfında yoğun çalışmalardan olabildiğince kaçınmalısınız. Vücutta ağrıyı artıran işlemler sakıncalıdır. Benzer şekilde hafif sportif aktivitelere operasyondan 1 ay sonra başlamak en iyisidir.

Ameliyat Acı Verecek Mi?

Hemen hemen tüm cerrahi müdahalelerde hafif ağrı oluşur. Kontrol altına alınsa bile ağrı doku hasarından kaynaklanır. Ancak bu ağrı kişinin günlük hayatını önemli ölçüde etkileyen bir ağrı türü değildir. Zamanla, ağrı seviyesi azalır.

Ayrıca doktor tarafından önerilen ilaçlar ve uygun bir beslenme programı yardımıyla kolayca ortadan kaldırılabilir. Devam eden ve zamanla kötüleşen ağrı, ciddi bir reaksiyonun işaretidir. Bu nedenle taburcu olduktan sonra ağrı geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Post bariatrik cerrahi çok ağrılı bir ameliyat değildir.

Ameliyattan Sonra Yara Olacak Mı?

Evet cerrahi prosedür bir iz bırakır ama çok küçük ölçekte olacaktır. Ayrıca doktorunuz bunu vücudunuzun doğal hatlarında saklayarak yapacaktır. Hastalarımızın çoğu bir süre sonra bu izleri bulmakta zorlanır ve bu nedenle herhangi bir rahatsızlık hissetmezler.

İmplantlarım Ne Kadar Dayanır?

Göğüs büyütme ameliyatı olmadan önce implantların kalıcı ürünler olduğunu ve yaşa bağlı olarak göğüslerin sarktığını bilmek çok önemlidir. Kısacası, yaşlandıkça değiştirilmesi gerekebilir. İmplantların yirmi yıl veya daha uzun süre formunu koruduğu bilinmektedir. Ama yaşlanma süreci de nihai gerçektir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Yapılabilir Mi?

Her alanda olduğu gibi estetik alanında da teknolojik gelişmeler devam etmektedir. Bazı özel teknikler ile alınan yağları temizleyip uygun miktarlarda enjekte ederek göğüslerde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hatta vücudun diğer pek çok bölgesine göre sonuçlar daha iyidir.

Bu, nakledilen yağ hücrelerinin hayatta kalma olasılığını ve müdahalenin tutarlılığıyla alakalıdır. Post bariatrik cerrahi konusunda daha detaylı bilgi almak veya muayene olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları 2022

Post bariatrik cerrahi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.